Ženská Tour de France v roku 2022 vyzerá čoraz nádejnejšie

zenskacyklistika.sk

Christian Prudhomme, riaditeľ pretekov Tour de France, sa v rozhovore pre Guardian vyjadril, že si je istý, že sa ženská Tour de France stane v roku 2022 realitou. Ženské podujatie by sa malo začať po tom, ako muži ukončia svoje preteky na Champs-Élysées, hoci presná dĺžka ani dátumy zatiaľ nie sú známe.

„Stalo by sa tak už tento rok, keby, samozrejme, nebolo pandémie COVID-19 a hlavne, keby olympiáda v Tokiu nebola naplánovaná hneď po [mužskej] Tour, pretože to by znamenalo, že tie najlepšie pretekárky by neboli k dispozícii,“ uviedol Prudhomme. „Ale už je rozhodnuté. Tour de France femmes sa v roku 2022 odohrá hneď po [mužskej] Tour.“

Jasnejší obraz o tom, ako budú ženské preteky v skutočnosti vyzerať, budeme mať pravdepodobne až v októbri, kedy organizátori, Amaury Sport Organization (ASO), zverejnia trasu mužskej Tour de France na rok 2022.

Prudhomme uviedol, že kľúčom k úspechu ženskej Tour de France je poučiť sa zo ženských pretekov, ktoré sa konali v rokoch 1984 až 1989 paralelne s mužskými. „Chceme docieliť, aby sme tu mali preteky, ktoré vydržia, ktoré zriadime a obstoja v skúške časom. To znamená, že preteky nemôžu byť vo finančnej strate,“ povedal Prudhomme.

Toto nové podujatie by sa malo od mužského odlišovať vlastným menom a vlastnou identitou. ASO už na twitteri začalo používať odkaz @letourfemmes.

Podľa Prudhomma sú všetky ženské preteky, ktoré ASO v súčasnosti organizuje, v strate. ASO je momentálne organizátorom Flèche-Wallonne, Liège-Bastogne-Liège a dúfajme, že od októbra aj ženského Paríž-Roubaix. ASO taktiež organizuje La Course by the Tour de France, jednodňové preteky, ktoré sa konajú počas mužskej Tour. Po vzniku novej ženskej Tour de France by malo La Course ostať v kalendári ako jednodňové preteky.

„Tento rok sme mali Tour of Yorkshire a Tour de Qatar Feminin a v októbri budeme mať Paríž-Roubaix,“ tvrdí Prudhomme. „Ak to niečo zarobí, super, ale nesmie to skončiť v mínuse, inak to dopadne rovnako ako ženská Tour v osemdesiatych rokoch a zanikne.“

Prudhomme v snahe dosiahnuť pri nadchádzajúcej ženskej Tour úspech dúfa, že ak sa preteky odohrajú týždeň po mužskej Tour, získajú väčšie mediálne pokrytie, pretože navzájom nebudú súťažiť o pozornosť. Po skončení mužských pretekov mávajú diváci akúsi „opicu“, ktorú im snáď ženy súperiace na francúzskych cestách vyliečia.

Prinajmenšom to bude jednoduchšie na organizáciu. Podľa Prudhomma, ženský pelotón nepotrebuje takú impozantnú trasu ako muži. „Organizovať ženské preteky je jednoduchšie, nepotrebujete 50 super-strmých stúpaní, môžete trasu vyberať prirodzenejšie,“ tvrdí Prudhomme. „U žien je to omnoho voľnejšie ako u mužov.“

Ženská cyklistika naberá na popularite, obzvlášť v posledných dvoch rokoch. Vďaka novým pravidlám UCI, podľa ktorých musí byť z každých pretekov ženskej World Tour aspoň jedna hodina živého vysielania, priťahuje ženská cyklistika čoraz viac divákov, a to oprávnene. Popri tom, ako sa investuje do pretekárok, tímov a pretekov, sa zo ženskej cyklistiky stáva čoraz profesionálnejší šport.

Aj keď organizátori ženských podujatí v súčasnosti možno prichádzajú o peniaze, tak ako v každom novom biznise, aj tu by malo platiť, že aby peniaze sa zarobili, musia sa najprv investovať a taktiež platí, že ak budú preteky zorganizované poriadne, s riadnym mediálnym pokrytím a adekvátnou reklamou, môžu organizátorom priniesť zisk. Obzvlášť, ak ženská časť cyklistiky bude aj naďalej rásť takým tempom ako doteraz.

ASO má skúsenosti s organizáciou úspešných pretekov, no napriek tomu sú pripravení ženské preteky zrušiť, ak im nebudú vynášať. Fanúšikovia si už roky žiadajú ženskú Tour de France, takže niektorí budú touto správou nadšení. Ale tí cynickejší budú dúfať, že ASO vynaloží dostatok prostriedkov, aby zabezpečilo týmto pretekom čo najväčší úspech.

18.05.2021 | Text: zdroj Abby Mickey, cyclingtips.com, preklad Barbora Sušienková | Foto: Cor Vos

akcia mesiaca JÚN 2021

ŽENSKÁ CYKLISTIKA NA FACEBOOKU