Zdravie a výkon v ohrození: Keď dlhodobo vydávate viac energie ako prijímate

zenskacyklistika.sk

Nedostatočná výživa

Oslabený imunitný systém, únavové zlomeniny, strata menštruácie a neplodnosť. Syndróm RED-S sprevádza celá rada zdravotných problémov. Označuje sa ním narušenie fyziologických funkcií organizmu, ktoré nastáva keď má športovec dlhodobo väčší energetický výdaj ako príjem. Okrem zdravia sa takisto podpisuje na výkonnosti. Organizmus jedinca sa horšie adaptuje na tréningové dávky a výrazne sa spomaľuje jeho regenerácia. Dochádza k úbytku svalovej sily a zvyšuje sa riziko zranení. Znižuje sa takisto športovcova schopnosť koncentrácie a koordinácie.

Následky RED-S poznala aj jedna z najtalentovanejších bežkýň americkej histórie. „Náhle som si uvedomila, že už niekoľko týždňov nemenštruujem. Z mesiaca sa stali tri roky. Môjmu telu tak chýbalo dostatočné množstvo estrogénu, ktorý je dôležitý pre udržanie sily kostí. V mojom prípade to viedlo k piatim zlomeninám,“ vysvetľuje pre New York Times Mary Cain, juniorská halová svetová rekordmanka na 1km.

Športovci sú najviac ohrozenou skupinou

Štatistiky ukazujú, že práve u športovcov dochádza najčastejšie k nedostatočnému energetickému príjmu. Najviac sa so syndrómom RED-S stretávajú v odvetviach, ktoré kladú dôraz na vzhľad, sú vytrvalostného charakteru alebo majú váhové limity. Patrí medzi ne napríklad biatlon, cyklistika, veslovanie, gymnastika, skoky na lyžiach či judo. U nich to však nekončí. „Prieskumy udávajú, že nedostatočným energetickým príjmom trpia ženy a muži naprieč všetkými športami. V závislosti na odvetví sa RED-S vyskytuje u šiestich až sto percent športovcov,“ hovorí Jiří Dostal, vedúci lekár Centra športovej medicíny.    

Je dôležité si uvedomiť, že energetickou nedostatočnosťou trpia aj jedinci, ktorí nemajú poruchy príjmu potravy. Športovec sa totiž vôbec nemusí zdať, že je „tučný“. Stačí, že má dlhodobo vyšší výdaj energie ako príjem, čo si vôbec nemusí uvedomovať. RED-S by teda nemal byť podceňovaný ani zamieňaný s anorexiou, či inými poruchami stravovacích návykov.    

Trpí zdravie aj výkonnosť

Rada prieskumov dokazuje, aký negatívny vplyv má RED-S na výkonnosť a jednanie športovca. Jedinci so zníženým energetickým príjmom uvádzajú dvakrát častejšie zhoršenú regeneráciu a koncentráciu. Až štyrikrát častejšie tak reportujú znížený úsudok, čo je problematické predovšetkým pre kolektívneho športy a taktické preteky. Medzi ďalšie negatíva patrí zhoršená koordinácia a vytrvalosť.

Výskum medzi juniorskými elitnými plavkyňami preukázal, že nedostatočný energetický príjem po dobu dvanástich týždňov zhoršil výkonnosť takmer o desať percent. Medzi zdravotné následky tak patria napríklad častejšie únavové zlomeniny a náchylnosť k ochoreniu, kardiovaskulárne problémy, znížená plodnosť, depresie a ďalšie.

Ostražitosť trénerov, rodičov a tréningových kolegov

Zásadné je syndróm RED-S rozpoznať včas. V opačnom prípade sú totiž zdravotné následky dlhodobé, podobne ako liečba. U žien a dievčat býva jedným z prvých príznakov strata menštruácie či abnormálny menštruačný cyklus. Dochádza takisto ku zmenám činnosti štítnej žľazy.

Výrazným ukazovateľom je veľmi nízke celkového množstva tuku v tele. Medzi ďalšie príznaky patrí napríklad výrazný úbytok hmotnosti. Znížená hustota minerálov v kostiach a s tým súvisiace bolesti a únavové zlomeniny. Oslabená imunita a častejšie ochorenia. Ďalej nechutenstvo, spomalený bazálny metabolizmus (RMR), zvýšená únava a pocit hladu aj počas teplých dní. U mužov a chlapcov dochádza ku zníženej hladine testosterónov v krvi. 

Tréneri by si mali takisto všímať zníženie výkonnosti, zhoršenú koordináciu, sústredenie a úsudok. Rodičia a tréningoví kolegovia zase napríklad podráždenosť, úzkosti či zhoršené zvládanie stresových situácií.

Ako sa syndróm RED-S lieči?

Liečba je dlhodobá a nákladná. Nevyhnutná je intenzívna spolupráca hneď niekoľkých expertov – nutričného špecialistu, psychológa, športového fyziológa, prípadne praktického lekára. Práve oni zostavujú nutričný plán, sledujú príjem aj výdaj energie a kontrolujú zdravotný a mentálny stav športovca. Pokiaľ je rozdiel medzi energetickým výdajom a príjmom markantný, športová činnosť je na dočasnú dobu pozastavená. Jedinec totiž nie je schopný odrazu zjesť výrazne väčšie množstvá jedla, na aké bol doteraz zvyknutý. Rovnako je na tom jeho organizmus, ktorý má problém vstrebať zvýšené množstvo živín, minerálov a vitamínov,“ vysvetľuje Dostal.    

Pozrite sa na naše nutričné konzultácie a programy pre športovca – nájdete ich ..:TU:..►

Centrum športovej medicíny Praha
08.10.2020 | Text: Katarína Železná, preklad Tereza Hybská  | Foto: archív Centrum športovej medicíny Praha 

Akcia na marec v predajniach kompava

ŽENSKÁ CYKLISTIKA NA FACEBOOKU

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ