Veľký úspech Slovenskej cyklistickej diplomacie

zenskacyklistika.sk

Veľký úspech zaznamenala na medzinárodnej scéne Slovenská cyklistická diplomacia. Po prvýkrát v histórii bude mať naša krajina zastúpenie v riadiacom výbore Európskej cyklistickej únie (UEC).

Generálna sekretárka Katarína Jakubová bola na kongrese UEC, ktorý prebiehal v sobotu 6.3.2021 zvolená do sedemčlenného „management boardu.“

Päťdesiatka členov Európskej cyklistickej únie volila nového prezidenta na obdobie rokov 2021 – 2025. Stal sa ním Talian Enrico Della Casa. Na virtuálnom kongrese bola zároveň zvolená aj šestica členov správnej rady UEC – Katarína Jakubová (Svk), Natallia Tsylinskaya (Blr), Alexander Gusyatnikov (Rus), Henrik Jess Jensen (Den), Dragomir Kouzov (Bul) a Delmino Albano Magalhães Pereira (Por). Tá spolu s prezidentom UEC tvorí riadiaci orgán únie.

Naše malé Slovensko bude mať v medzinárodných cyklistických štruktúrach zastúpenie i na ďalšom významnom poste. Lívia Hanesová, niekoľkoročná členka cestnej komisie SZC, bola zvolená medzi 15 hlasujúcich delegátov za Európu na kongrese UCI.

Katarína Jakubová a Lívia Hanesová, zdroj SZC

„Srdečne gratulujem novému prezidentovi UEC. Už na predchádzajúcej funkcii prispel k rozvoju tohto krásneho športu. Včerajšie hlasovanie je zároveň ocenením našej doterajšej práce v organizačných štruktúrach európskej cyklistiky. Generálna sekretárka Katarína Jakubová bude ako členka najvyššieho riadiaceho orgánu UEC môcť ovplyvňovať procesy tohto športu na kontinentálnej úrovni. Rovnako tak i zvolenie Lívie Hanesovej medzi 15 európskych delegátov, ktorí sa svojim hlasovaním budú podieľať na smerovaní svetovej cyklistiky. Je to naozaj veľký úspech našej malej krajiny na medzinárodnej diplomatickej scéne cyklistiky. O to viac je nám ľúto marenie našej práce na rozvoji cyklistiky na domácej pôde pozastavením financovania výstavby Národného cyklistického centra,“ povedal k zvoleniu členiek SZC do medzinárodných štruktúr Peter Privara, prezident Slovenského zväzu cyklistiky.

„Teší ma, že naša doterajšia účasť na UEC a UCI kongresoch mala význam. Že sme diplomatickou cestou dosiahli takúto pozíciu a môžem naše malé Slovensko zastupovať na medzinárodnej úrovni z pozície členky výkonného výboru Európskej cyklistickej únie. Vďaka tejto pozícii bude ľahšie našu krajinu dostať do povedomia, a preto ma veľmi mrzí, že práve niektorí cyklisti resp. bývalí členovia podnikajú kroky proti SZC a proti vybudovaniu NCC, kde by sme to vedeli veľmi dobre využiť. V blízkej dobe sa budú kreovať komisie pre jednotlivé odvetvia, v ktorých opäť nebude chýbať ani prezident SZC Peter Privara. Pevne verím, že tento úspech prinesie ovocie,“ vyjadrila po prvom rokovaní správnej rady UEC Katarína Jakubová.

„UEC kongres konaný virtuálne ma zastihol na sústredení v Turecku, kde som so slovenskou reprezentáciou. V rámci online volieb UEC som bola jedným z 28 kandidátov na funkciu voliteľa resp. hlasujúceho delegáta za Európu na UCI kongrese. Nasledujúce 4 roky ma teda čaká účasť na UCI kongrese a hneď v tento prvý rok budeme voliť prezidenta UCI a členov výkonného výboru UCI. Sama som zvedavá na túto novú skúsenosť a veľmi ma potešil úspech SZC v štruktúrach UEC kolegyne Jakubovej. Moje zvolenie nepovažujem za svoj úspech, ale za úspech slovenskej cyklistiky na medzinárodnom poli diplomacie,“ povedala po zverejnení výsledkov volieb Lívia Hanesová.

Katarína Jakubová a Lívia Hanesová, zdroj SZC

Nový prezident UEC Enrico Della Casa vo svojom poďakovaní po voľbách uviedol: „Vedenie kontinentálnej konfederácie tak dôležitej, ako je pre cyklistiku UEC, je v týchto bezprecedentných časoch výzvou.  Za posledných osem rokov vo funkcii generálneho tajomníka sme vďaka bývalým prezidentom Davidovi Lappartientovi a Rocco Cattaneovi a ich príslušným riadiacim výborom iniciovali veľký rozvojový plán, ktorý dal UEC nový, moderný a organizovaný imidž. Vďaka tomu je dnes jedna z najdôležitejších organizácií v európskom športe. Chcem poďakovať národným federáciám, ktoré ma poverili, aby som pokračoval v ceste, ktorú sme s UEC začali s predošlými prezidentmi. A zároveň chcem poďakovať za prácu predošlým členom riadiaceho výboru a komisií UEC.“

Katarína Jakubová a Lívia Hanesová, zdroj SZC

„Chcel by som zablahoželať Enricovi Della Casovi k jeho zvoleniu za prezidenta Európskej cyklistickej únie. Som si istý, že prinesie svoje skúsenosti, zručnosti a odhodlanie slúžiť UEC a európskej cyklistike. Viem, aký vášnivý je pre náš úžasný šport a poznám jeho ochotu slúžiť všetkým európskym národným federáciám,“ povedal k zvoleniu európskeho prezidenta David Lappartient, prezident UCI.

08.03.2021 | Text: SZC | Foto: archív SZC

akcia mesiaca MÁJ 2021

ŽENSKÁ CYKLISTIKA NA FACEBOOKU