V dnešnej etape Gira prvý etapový cieľ na kopci

zenskacyklistika.sk

Ani päťsekundová časová strata v úvodnej tímovej časovke nebola pre Annemiek Van Vleuten prekážka a už včera o minútu vyhral druhú etapu svojím sólom. Nechytili ju ani prenasledovateľky Anna van der Breggen z cyklistického tímu Boels-Dolmans a Kasia Niewiadoma z Canyon SRAM Racing. A tak sa na konci prašného dňa ujala víťazstva a aj vedenia v celkovom poradí.

Cyklistky si neoddýchli ani v dnešnej tretej etape. Na ceste zo Santa Fiory do Assisi ich čakalo 142,2 km zvlneného terénu a prvý etapový cieľ na kopci.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:
2. ETAPA na Giro d’Italia 12.9.2020

12:15 bola hodina štartu tretej etapy, do ktorej odštartovalo 125 pretekárok z pôvodných 137, čo len potvrdzovalo fakt náročnosti druhej gravel etapy.

V ružovom drese pre vedúcu pretekárku nastúpila už spomínaná Holanďanka úradujúca svetová a európska šampiónka Annemiek van Vleuten. Druhá v celkovom poradí, takisto Holanďanka, Anna Van der Breggen strácala 1:18 min. Poradie bodovacej súťaže priebežne viedla takisto Van Vleuten, keď mala na konte 15 bodov, nebolo tomu inak ani v poradí vrchárskej súťaže, kde mala 7 bodov. Priebežné poradie súťaže do 23 rokov a biely dres patril pretekárke z Nového Zélandu, 22-ročnej Mikayla Harvey členke švajčiarskeho tímu Équipe Paule Ka.

Preteky začali svižne, ale pelotón sa držal pokope. 80 kilometrov pred cieľom zaútočila 36-ročná poľská pretekárka Małgorzata Jasinska, dobre známa aj našim dievčatám, ktoré mali tu možnosť si s ňou zmerať sily na pretekoch Českého pohára 20.-21.6.2020 v Olomouci. Podarilo sa jej získať náskok 20sec. V polovici pretekov už bol pelotón opäť spolu a tempa sa ujali ženy tímu Bepink a Équipe Paule Ka. Stúpania boli kratšie a menej strmé, ale neustále sa išlo hore a dole. Na toto ročné obdobie bolo aj dosť horúco a pretekárky sa museli vysporiadať s takmer 32-stupňovými teplotami. Na méte 40 km do cieľa a na okraji Perugie sa tempo zvýšilo, keď tímy začali bojovali o pozície pred úzkymi uličkami. Dievčatá tímu Cronos Casa Dorada Women Cycling boli dnes aktívne a po Jasinskej to skúšala aj 38-ročná Austrálčanka Rachel Neylan, vybudovala si však iba 10 sec. a tempa v balíku sa dokonca ujala líderka Annemiek van Vleuten, do finiša zostávalo 25 kilometrov. Ďalší pokus predviedla mladá 19-ročná Talianka Vittoria Guazzini z tímu Valcar – Travel & Service. 18 km pred cieľom už boli úniky minulosťou a pelotón pokračoval kompaktne do finále. Zostávalo 5 km do cieľa a zdalo sa, že všetko smeruje k hromadnému finišu, ale proti bolo záverečné strmé stúpanie so sklonom až 15%. Najviac síl ukázala skúsená matadórka ženského pelotónu Marianne Vos z tímu CCC – Liv. Druhá skončila Cecilie Uttrup Ludwig – FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscopea, tretie miesto patrilo domácej pretekárke Elisa Longo Borghini – Trek-Segafredo Women. Ružový dres pre vedúcu pretekárku v celkovom poradí si udržala Annemiek van Vleuten, ktorá preťala cieľovú pásku na 5. mieste. Češka Markéta Hájková dokončila na peknom 56. mieste so stratou na víťazku len 1:30 min.