Trasa pretekov Giro Rosa 2020 bola zverejnená: 9 etáp, množstvo stúpaní a trocha gravelu

zenskacyklistika.sk

Do štartu pretekov Giro d’Italia Internazionale Femminile 2020, známych tiež ako Giro Rosa, ostáva ani nie mesiac a konečne sme sa dozvedeli ich trasu. Preteky budú prebiehať od 11. do 19. septembra a ako jediné zo ženskej série WorldTour v roku 2020 budú mať viac než tri etapy.

Do začiatku tohto týždňa sme poznali trasu iba jednej z etáp Giro Rosa: otváracej tímovej časovky na 16,8 km dlhom okruhu v meste Grosseto v Toskánsku. Rýchla a rovinatá trať bude viac vyhovovať tímom, ktorým sa podarilo absolvovať tímové sústredenia a natrénovať si spoločnú jazdu. Giro Rosa sa od roku 2017 každoročne začína tímovou časovkou. Prvá etapa: 11. september, Grosseto, 16km .

Po časovke tímov ostáva pelotón v provincii Grosseto, kde ich čaká 124,8 km dlhá gravelová etapa so štartom v Civitella Paganico. Áno, čítate správne. Organizátori pretekov Giro Rosa, ktoré sú často vnímané ako tradičné, sa rozhodli ísť s aktuálnym trendom svetovej cyklistiky a zaradili do trate rôzne gravelové úseky, ako napríklad 4 km dlhé stúpanie Seggiano, ktorého vrchol je len 11km od cieľa etapy v Arcidosse. Druhá etapa: 12. september, Paganico-Arcidosso, 124,8 km.

Cyklistky si neoddýchnu ani v tretej etape. Na ceste zo Santa Fiory do Assisi ich čaká 142,2 km zvlneného terénu a prvý etapový cieľ na kopci. Tretia etapa: 13. september, Santa Fiora – Assisi, 142,2 km.

Štvrtá etapa začína v Assisi, dočkáme sa v nej aj kopcov a bude to tam pomaly, ale isto, vrieť až do cieľa v Tivoli, avšak výzvou tejto etapy bude najmä jej dĺžka. So 170,3 km to je najdlhšia etapa pretekov. Štvrtá etapa: 14. september, Assisi-Tivoli, 170,3 km.

Piata etapa začína a končí v pobrežnom meste Terracina a šprintérky si v nej konečne užijú dojazd na rovine. Na 110 km dlhej trati sú dve kategorizované stúpania, ale keďže po druhom z nich bude ešte stále ďaleko do cieľa, nebudú to vrchárske preteky. V tejto etape by však mohol v stúpaní vzniknúť únik a pretekárkam v ňom by sa mohlo podariť udržať si náskok pred pelotónom aj zvyšných cca 30 kilometrov do cieľa. Piata etapa: 15. september, Terracina-Terracina, 110,3 km.

V šiestej etape uvidíme ďalšiu kopcovitú, ale nie úplne desivú, 97,5 km dlhú trať. Začiatok bude mierny a prvý kopec príde až po 31 km. Bude to stúpanie tretej kategórie v Sarne, ktoré vedie od štartu smerom do vnútrozemia. Následne trať ďalej stúpa a klesá, no a odtiaľ to pre pretekárky bude do cieľa v Nole prevažne zjazd. Šiesta etapa: 16. september, Torre del Greco-Nola, 97,5 km.

V siedmej etape, ktorá štartuje v meste Nola sa chaos začne až na kilometri 82 z 112,5. Akonáhle sa pretekárky dostanú do Caserty, nasleduje stúpanie tretej kategórie ku Svätyni sv. archanjela Michala, kde ich pred cieľom v Maddaloni čaká ešte jedno kolo. Siedma etapa: 17. september, Nola-Maddaloni, 112,5 km.

Ôsma etapa bude s dĺžkou 91,5 km najkratšou etapou s hromadným štartom v tomto ročníku, ale rozhodne nie najľahšou. Hneď po štarte sa bude pelotón musieť vyštverať z Castelnuovo della Daunia a neoddýchne si až do cieľa v San Marco la Catola. Druhý oficiálny dojazd do kopca v rámci týchto pretekov sa nám určite postará o zábavu. Ôsma etapa: 18. september, Castelnuovo della Daunia – San Marco La Catola, 91,5 km.

No a 19. septembra sa preteky rozhodnú na okruhu okolo Motta Montecorvin – štyri kolá 27,5 km dlhej trate s dojazdom na kopci uzavrú Giro Rosa 2020. Deviata etapa: 19. september, Motta Montecorvino-Motta Montecorvino, 109,8 km.

Predpovede ohľadom Giro Rosa zatiaľ odložíme na neskôr. Asi až na posledný deň pred štartom, keďže jediná predvídateľná vec v tomto roku je, že nikdy neviete, čo príde. Napriek tomu je minuloročná víťazka Annemiek van Vleuten, ktorá prevalcovala konkurenciu na každých pretekoch, ktorých sa tento rok zúčastnila, neprehliadnuteľná.

Keďže Giro Rosa budú v roku 2020 jediné etapové preteky dlhšie ako týždeň, určite nebudeme sklamaní. Pôvodne preplnený kalendár ženskej WorldTour bol postupne zoškrtaný a ostalo v ňom len dvojo etapových a desať jednodňových pretekov, takže každé jedny z nich sú dôležitejšie ako minulý rok.

A teraz si už len držme palce, aby sme z týchto pretekov mali živé vysielanie, a aby sme si mohli pozrieť boj cyklistiek v Taliansku.

15.08.2020 | Text: zdroj Abby Mickey cyclingtips.com, preklad Barbora Sušienková | Foto: Cor Vos

Podpora imunity

Hypotonický nápoj

ŽENSKÁ CYKLISTIKA NA FACEBOOKU

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ