Sú krásne, múdre a milujú cestné bicykle – to sú Bratislavské bohyne, nová cyklistická komunita bratislavských žien

zenskacyklistika.sk

Idea Bratislavských bohýň sa zrodila koncom júla 2020. Nie je to žiaden športový klub či organizácia, ale skupina žien, ktoré spája predovšetkým bezodná láska k športu. Jadro tvorí osem žien: Jeyjey Škanderová, Janka Kvasňáková, Saša Karniková, Andreja Sokolíková, Mon Hurbanová, Katka Sivoková, Iveta Šimuneková a Táňa Vršanská. Väčšina z nich sú dlhodobé kamarátky, ktoré sa poznajú predovšetkým z bežeckých podujatí. Popri behu sa dostali k cyklistike a triatlonu – či už na kompenzačnej tréningovej alebo aj pretekárskej úrovni.

Prečo vlastne vznikol projekt Bratislavské bohyne?

Cieľom bolo vytvoriť novú ženskú cyklistickú komunitu v Bratislave. Na cestách stretávame čím ďalej, tým viac žien na bicykloch – cestných aj horských, so svojimi partnermi či priateľmi aj bez nich, čo je nesmierne sympatické. Na skupinových sociálnych jazdách ich však väčšinou budete hľadať len márne. Rady by sme ich takouto formou motivovali k tomu, aby si sadli na “cesťák” a postupne odbúrali stres z jazdy v menšom či väčšom balíku a zároveň sa navzájom motivujeme k hľadaniu nových cyklotrás, ktorých je v okolí hlavného mesta naozaj veľa a každá z nás má svoje obľúbené lokality – či už je to nespočetné množstvo možností v Rakúsku, kopcovitejšie Karpaty alebo len rýchla popracovná jazda na hrádzi, každé z miest má svoje špecifické čaro.

Streda – bicyklovať treba

Každá z nás trénuje v priebehu týždňa rôzne: či už je to beh, bicykel, plávanie, posilňovňa a mnohé iné. Streda patrí nám – ženám na bicykloch. Chceme ženám dodať sebavedomie, naučiť sa spoločne bicyklovať bezpečne v balíku, ale aj prebrať “ženské problémy” – všetky naše starosti a radosti z uplynulého týždňa. Navyše, cyklistická móda je v takom rozkvete, že si tento šport jednoducho musíte zamilovať!

Stretávame sa vždy v stredu medzi 16:00 a 17:00 pod Starým mostom v Bratislave na petržalskej strane. Dĺžka trás sa pohybuje okolo 50km, jazdí sa rýchlosťou okolo 30km/h – samozrejme to závisí od profilu trasy aj podmienok počasia. Vždy sa však prispôsobujeme najpomalšej cyklistke, alebo sa počkáme na “checkpointe” – netreba sa teda báť, že by niektorá ostala zabudnutá vzadu.

Kto sú Bratislavské bohyne a prečo práve bohyne?

Bohyne sú bohyňami práve preto, že sú to úplne normálne pracujúce ženy, často s rodinami či deťmi. Šport nie je pre nás príjmom, ale naopak odbúraním každodenného pracovného a iného stresu, spôsob, ako sa odreagovať, stráviť voľný čas. Každá žena si zaslúži, aby sa o ňu starali ako o bohyňu – a pre nás je šport jeden zo spôsobov, kde sa ako bohyne cítime.

Nové COVID-19 opatrenia

Vzhľadom na aktuálnu situáciu a nové opatrenia v krajine sa nám trochu menia plány na nasledujúce týždne. Veríme však, že akonáhle sa situácia upokojí, budeme sa môcť opäť stretnúť aj s novými prírastkami do našej skupiny. Dovtedy sa však negaučuje – práve naopak, budeme makať každá sama a predsa spolu – skontrolovať si to môžete na našom instagrame @bratislavske_bohyne!

VIAC FOTIEK nájdete aj ..:TU:..►

14.10.2020 | Text: Bratislavské bohyne | Foto: archív Bratislavské bohyne

Akcia na marec v predajniach kompava

ŽENSKÁ CYKLISTIKA NA FACEBOOKU

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ