Šprintérska etapa na Giro d’Italia

zenskacyklistika.sk

Včerajšia etapa bola definovaná ako najdlhší deň, aký kedy bol na pretekoch ženskej World Tour (170 km plus 10 km neutrálna zóna, týmto sa prekročila horná hranica pretekov UCI pre ženy o 10 km). Dlhá etapa čelila protichodným reakciám od pretekárok. Niektoré vyjadrili uznanie za náročný deň, iné ho považovali za zbytočne dlhý a bez miesta v ženských pretekoch. Ženská cyklistika je definovaná svojou zábavnou povahou, pričom kratšie etapy umožňujú výbušné preteky, kde nedostatok oddychu pre pelotón znamená, že nikdy nie je nudný okamih. Zavedenie dlhších etáp môže zmierniť túto charakteristiku a ustúpiť formálnemu pretekárskemu štýlu bežnejšiemu pre mužov. Aj keď existuje jednomyseľná zhoda, že pretekárky sú fyzicky schopné prekonať väčšie vzdialenosti, ženský pelotón určite nie je jednotný v otázke, či by tak mali urobiť.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:
Na Giro d’Italia bola na programe najdlhšia etapa

Dnešná piata etapa začínala a končila v pobrežnom meste Terracina a šprintérky si v nej konečne mohli užiť dojazd na rovine. Na 110 km dlhej trati boli dve kategorizované stúpania, ale keďže po druhom z nich bolo ešte stále ďaleko do cieľa, neboli to vrchárske preteky.

31 stupňov Celzia privítalo 116 pretekárok na štarte dnešnej etapy. Do prvého úniku sa vydala Ainara Elbusto z tímu Cronos Casa Dorada Women Cycling a vybudovala si 20 sec. Na čele vydržala po 95 km do cieľa. Zakrátko sa odohral pád, ale všetky pretekárky pokračovali ďalej. 83 kilometrov pred cieľom zaútočila Češka Markéta Hájková a pridala sa k nej poľská pretekárka Małgorzata Jasinska, postupne si vybudovali náskok 41 sec. Špeciálna šprintérska prémia bol na méte 74 km pred cieľom a víťazstvo na nej si pripísala Markéta Hajková, druhá bola Jasinska. Pred stúpaním sa náskok dvojice znížil na 23 sec. Pelotón sa rozdelil v tomto stúpaní, ktoré bolo neúprosné, aj keď nie príliš strmé. Aj únik dvojice už bol po 22 km minulosťou a vrchol kopca preťala, ako prvá Cecilie Uttrup Ludwig z tímu FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope. Z balíka vypadlo približne 50 pretekárok, vedúca skupina mala v tej chvíli náskok 45 sec. Do cieľa zostávalo 24 km a tempo bol vysoké, ďalšiu prémiu vyhrala Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo Women) a vzdialia sa aj skupine 40-tých pretekárok, k dobru mala 18 sec. jej snaha však nevydržala dlho. 2 kilometre pred finišom začal pozičný boj o najlepšie miesto do šprintu. Najviac sil zostalo Marianne Vos a pripísala si druhé víťazstvo na tohtoročnom Gire. Druhá skončila Lotte Kopecky (Lotto Soudal Ladies) a tretie miesto putuje do tímu Trek-Segafredo Women Angličanke Elizabeth Deignan. Češka Markéta Hájková bola dnes vidieť v úniku a do cieľa si prišla nakoniec po 68. miesto.