Slovenský pohár kritérium Spišská Nová Ves

zenskacyklistika.sk

Radničné námestie v Spišskej Novej Vsi privítalo už posledné kolo Slovenského pohára v cestnej cyklistike pre rok 2020. Konať sa mala ešte časovka a preteky v Kláštore pod Znievom, ale obidve podujatia boli zrušené.

Dnes bolo na programe kritérium a jeho 66. ročník o štít mesta, konaného pod patronátom mesta Spišská Nová Ves. Okruh mal dĺžku 1,45 kilometra a kategórie žiačok ho absolvovali 6 krát (9 km.), kadetiek 9 krát (13,5 km). Juniorky a ženy ho prešli 15 krát (22,5 km).

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:
SP 2020 časovka do vrchu Spišská Nová Ves

Víťazstvá si postupne pripísali
V žiačkach Anna Ržoncová, druhá skončila Sofia Ungerová, 5 bodov si v bodovačkách vyjazdila Stanislava Sikelová, a tak jej dnes patrilo tretie miesto. Tímové kolegyne z Dohnian, Tarabová a Bodoriková ovládli kategóriu kadetiek, na ich konte bolo zhodne 14 bodov. Len o jeden bod zaostala Terézia Ciriaková a obsadila tak tretie miesto. Ženách a juniorkách zvíťazila skúsená 30-ročná dráhová stálica Alžbeta Bačíková (Pavlendová). Domáce prostredie využila Nora Jenčušová a so ziskom 17 bodov bola strieborná a zároveň skončila aj, ako najlepšia juniorka. Na stupeň víťaziek sa dostala aj Monika Kadlecová, tá mala na konte 10 bodov.

Konečné poradie Slovenského pohára na ceste 2020
Tohtoročný ročník Slovenského pohára na ceste sa dnes v Spišskej Novej Vsi definitívne uzavrel. Sezóna bola značne poznačená Covid situáciou a pretekať sa začalo až 11. júna v Orechovej Potôni na Slovakia Ringu. Nasledovalo ďalšie kolo v Piešťanoch. Júl patril Rajeckým Tepliciam. August bol na pretekanie najbohatší, a tak pohár postupne zavítal do miest Žiar nad Hronom, Tlmače, Dudince a Krupina. V tomto mesiaci sa konali aj Majstrovstvá Slovenska, žiačky a kadetky si tituly rozdali v Žiari nad Hronom. Juniorky a ženy bojovali v Mladej Boleslavi na spoločných majstrovstvách Slovenskej a Českej republiky. September patril už len včerajšej a dnešnej Spišskej Novej Vsi. Celkovo sme tento rok v rámci SP na Slovensku mohli vidieť iba 4 preteky jednotlivcov, 6 kritérií, jednu časovku jednotlivcov a časovku do vrchu. V rámci MSR už tradične bola na programe časovka a preteky. Dnes sme teda spoznali aj najlepšie pretekárky vo všetkých kategóriách pre rok 2020 v celkovom poradí. Trofeje za víťazstvo v Slovenskom pohári 2020 tak putujú do rúk žiačke Ungerovej, kadetke Ciriakovej, juniorke Kurnickej a v ženách a juniorkách Jasekovej. V rebríčku SP nájdeme 51 žiačok, 30 kadetiek, 23 junioriek a v spoločnej kategórii žien a junioriek 59 pretekárok. Kritérijnú ligu pre tento rok ovládli žiačka Anna Ržoncová, kadetka Terézia Ciriaková, juniorka Nora Jenčušová a v ženách a juniorkách Alžbeta Bačíková. Súťaž tímov medzi mládežníckymi kategóriami vyhrali CK EPIC Dohňany.

VYJADRENIA:

Sofia Ungerová (žiačka): V sobotu mi stúpanie vyhovovalo, takže sa mi išlo dobre. Od štartu som si určila tempo, ktoré som sa snažila udržať. Po časovke sa mi v nedeľu išlo trochu horšie, ale dokázala som bodovať a došprintovať do cieľa na druhej pozícií.

Anna Ržoncová (žiačka): V sobotu sa mi išlo trochu zle, bol to jeden z mojich horších dní. Baby boli do kopca rýchlejšie, no som rada aj za štvrté miesto. V nedeľu som sa cítila omnoho lepšie. Išla som vlastne iba na veľké bodovačky, ktoré sa mi podarilo vyhrať.

Klaudia Varšová (kadetka): Sobota. Na časovke sa mi išlo veľmi dobre. Neverila som, že to vyhrám, no nakoniec som druhej dala 20 sekúnd. Obehla som jednu pretekárku, ktorá bola predo mnou. Nedeľa. Dnes sa mi šlo ťažšie, ako včera. Bola som unavená po časovke, keďže som do nej dala maximum. No s výsledkom som spokojná.

Simona Bodoríková (kadetka): Sobota: časovka do vrchu nie je moja silná stránka, snažila som sa zájsť ako-taký výsledok, aj keď som vedela, že na pódiové umiestnenie nemám. Časovka sa mi išla zle, boleli ma nohy. Nedeľa: v kritériu som si verila viac. Snažila som sa brať čo najviac bodov vo veľkých bodovačkach, na prejazdy som sa nesústredila, chcela som pošetriť čo najviac síl. 1. a 2. veľkú bodovačku som vyhrala, ale na 3. už som nevládala, ale našťastie ju vyhrala tímová kolegyňa Klára Tarabová, a tým sme skončili na prvých dvoch miestach. Obehli sme tak Teréziu Ciriakovú, ktorá pred poslednou, veľkou bodovačkou, bola druhá. Takže víkend hodnotím celkom pozitívne.

Klára Tarabová (kadetka): Tieto víkendové preteky hodnotím celkom pozitívne. V sobotu bola časovka do vrchu, čo mne moc nesedí, ale i napriek tomu sa mi podarilo byť aspoň do 5. miesta. V nedeľu sme mali kritérium, ktoré bolo aj posledným pretekom v SP. Chcela som zajazdiť čo najlepšie. Najprv sa mi nezdalo, že bude z toho dobrý výsledok, ale nakoniec mi vyšiel posledný špurt v najväčšej bodovačke a vyšlo z toho prvé miesto. Takže som spokojná.

Terézia Ciriaková (kadetka): V sobotu som absolvovala časovku do vrchu. Môj štart bol otázny kvôli úrazu z minulých pretekov. Prvý kilometer sa mi nešiel dobre, nebolo to ani stúpanie, ani rovina. Keď začalo väčšie stúpanie, našla som si tempo a prevod, ktorý mi sedel a išlo sa mi výborne. Posledných pár metrov som sa snažila ešte zabrať, ale už to nešlo. Ale aj tak som s výsledkom spokojná. Nedeľa: na kritérium som si verila… aj keď nedopadlo vôbec podľa mojich predstáv. Od začiatku sme však ťahali tri pretekárky, a to ja, Mascaiová a Varšová. Ostatní sa len vozili a do cieľa nás ošprintovali, preto som sa musela zmieriť s tretím miestom, aj keď prvé miesto mi ušlo len o pár centimetrov.

Nora Jenčušová (juniorka): Tak sobota bola všelijaká. Po 3 km ma začalo bolieť brucho a bolo mi nevoľno, mala som chuť to vzdať. No dotočila som to a v cieli som sa skoro pozvracala. Skúsila som sa z toho vyspať a zabojovať na kritériu. Prvé kolá som sa snažila nastupovať ale vždy ma niekto dotiahol, tak som začala špekulovať. Ale asi v siedmom kole som nastúpila a išla s Betkou Bačikovou. Vedela som, že ak to vyjde tak juniorky vyhrám. Tak sme si podelili s Betkou zvyšné body a vyšlo to.

Tereza Kurnická (juniorka): V sobotu som sa cítila tak neutrálne, necítila som sa ani zle, ale ani dobre, vedela som, že kopce mi celkom idú, len bolo otázne, ako pôjdu moje nohy a ako sa pôjde ostatným dievčatám. Počas celej časovky sa mi išlo veľmi dobre a myslím, že to bolo vidno aj na výsledku, za čo som rada. V nedeľu sa mi išlo tiež celkom dobre, ani nohy som nemala moc unavené. Získala som 3 body, čo stačilo na 2. miesto, s čím som spokojná. Myslím si, že je to pekne zakončená cestná sezóna 😀.

Radka Paulechová (žena U23): Toto kritérium som išla len preto, že to boli posledné cestné preteky v tejto sezóne, a tak som si to chcela ešte užiť. Tento týždeň som si dala voľno, pretože má ešte čaká náročný mesiac, kedy máme 2 kolá svetového pohára MTB, následne na to MS a ešte týždeň po tom ME. Takže som rada hlavne, že sme nespadli.

Petra Machálková (žena U23): Od sobotňajšej časovky do vrchu som toho veľa neočakávala. Bol aspoň dobrý tréning. No do kritéria som si dávala vysoké ciele a chcela som získať zlato. No dnes to vyšlo opäť len na štvrté miesto. Som trochu sklamaná z toho, boli to posledné preteky v sezóne na ceste. Ale príde ďalšia sezóna, ktorá bude ešte lepšia dúfam.

Alžbeta Bačíková (žena elite), Peter Bačík: V sobotu Betka v SNV neštartovala, štartovala na Nitrianskom cyklomaratóne, kde zvíťazila. Nedeľa – kritérium – kvôli tomuto kritériu sme cestovali cez pol Slovenska a oplatilo sa. Betka mala síce rozbité nohy po etape, ale v rámci prípravy na novembrové majstrovstvá Európy na dráhe je kritérium pre ňu potrebné a je to najideálnejšia forma tréningu. Začiatok pretekov nebol ideálny, no správne vystihla Jenčušovej atak, a potom perfektne spolupracovali. Takto som si to predstavoval a som spokojný.