Seriál rozhovorov, 53. diel, Erika Hlavatá

zenskacyklistika.sk

Erika Hlavatá, 8. miesto v rankingu trial-u UCI, dozviete sa o nej viac v našom rozhovore, prajeme prijemne čítanie, nech sa Vám páči.

Na úvod sa v krátkosti predstav a napíš nám niečo o svojich začiatkoch na dvoch kolesách.

Moje meno je Erika Hlavatá, mám 23 rokov, som študentka vysokej školy a reprezentantka Slovenska v triale. Tomuto športu som sa začala venovať vo svojich 12-tich rokoch, kedy som prestala hrať tenis a začala som jazdiť na bicykli podľa môjho mladšieho brata.

Ako dlho pretekáš a koľko máš ešte v pláne pretekať?

Pretekám od 12-tich – 13-tich rokov. Je to celkom dlhá doba, za ktorú som sa veľa naučila a získala veľa skúseností, zážitkov, taktiež i pár zranení. Práve zranenie kolena mi robilo dosť dlhú dobu problémy, a v novembri minulého roku ma na 7 mesiacov vyradilo z tréningovej činnosti. I vďaka takejto skúsenosti som si pripomenula hodnotu obyčajného kroku a možnosti trénovať a posúvať sa ďalej. Takže koľko mám v pláne pretekať? Neviem. Viem, len že zatiaľ nemám v pláne prestať.

Aký je tvoj najväčší úspech? (úspechy)

5. miesto na Svetovom pohári v Altbertville vo Francúzsku (2017).

Aký typ terénu ti najviac vyhovuje?

Najradšej mám skaly, či v prírode alebo v trialparkoch, a taktiež drevené guľatiny.

Čo je podľa teba tvoja silná stránka a naopak, kde cítiš, že máš rezervy?

Myslím, že v technickejších veciach som viac doma ako v silových výskokoch, v ktorých cítim rezervy a viem, že na nich musím pracovať, najmä teraz v zime.

Prečo si si vybrala práve cyklotrial?

Začala by som asi tenisom, ktorý som hrávala od siedmych rokov. Keď brat začal s bicyklom a ja som stále hrávala tenis, bolo to pre rodičov časovo aj finančne náročné. Vyskúšala som teda, aké je to jazdiť na trialovom bicykli a zmenila som šport.

Ako vyzerá tvoja zimná príprava?

Momentálne trénujem okolo 8-krát v týždni. Sú tu zahrnuté trialové tréningy, silové tréningy a tréningy MTB na stacionári.

Popri svojej príprave na vrcholné svetové podujatia sa venuješ aj mladým jazdcom/jazdkyniam. Čo ťa k tomu motivuje?

Keď trénujem mladých jazdcov/jazdkyne, dívam sa na trial z iného pohľadu. Nevykonávam činnosť, ale opisujem ju, čo je niekedy oveľa ťažšie ako sadnúť na bicykel a niečo vyskočiť. Napriek tomu rada venujem čas deťom ako trénerka, kedy im môžem odovzdať svoje skúsenosti, no zároveň viem, že sa môžem od nich veľa v iných veciach naučiť.  

Máš nejaký tím, pracuješ, študuješ alebo sa venuješ len cyklistike?

Som členkou Cykloklubu Rudina, ktorý zároveň aj vediem, teda starám sa o jazdcov, vyúčtovania, zorganizovanie pretekov, atď.. Popri tom študujem na vysokej škole ekonomiku a manažment podniku, kde som v poslednom ročníku. A samozrejme som reprezentantkou, teda trénujem a zúčastňujem sa národných a medzinárodných podujatí.

Ako hodnotíš ženskú cyklistiku na Slovensku a vo svete v minulosti a súčasnosti? Badáš nejaký posun vpred? Čo by si zmenila, keby si mohla?

Určite sa teším, ako si ženská cyklistika dokázala vybojovať svoje miesto, no zároveň stále vnímam, že v niektorých odvetviach, ako i v tom našom, sú ženy v menšine. Nie som si istá, či by som niečo menila, no podľa môjho názoru sa môžem len snažiť na sebe viac pracovať, a tým dať motiváciu iným dievčatám pustiť sa možno do niečoho viac rizikovejšieho, ako je trial, alebo hocijaký iný šport.

Aký máš vzor?

Vzorov mám viacero, z každého sa snažím si zobrať niečo, čo sa mi páči a s čím súhlasím. Nie sú to len trialisti, či cyklisti, sú to športovci a osoby z celého sveta.

Čo chceš v cyklotriale ešte dokázať?

Veľmi rada by som sa získala pódium na významnom podujatí.

Zlepšujú sa podmienky pre cyklistiku na Slovensku a vo svete na pretekoch, v kluboch a na zväze?

Určite áno. Cítim to z roka na rok. Taktiež aj úrovne pretekov, či už slovenských alebo svetových sa veľmi rýchlo posúvajú vyššie a vyššie.

Čo by si poradila mladým začínajúcim cyklistkám na Slovensku?

Niečo, čo si opakujem stále aj ja, že i keď nie stále budem motivovaná, mala by som byť disciplinovaná.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme ešte veľa úspechov a radosti pri cyklistike.

22.11.2020 | Text: Janka Kucová, Erika Hlavatá a ženská cyklistika (ž.c.) | Foto: Leo Zhukov

Seriál rozhovorov so súčasnými a minulými slovenskými cyklistkami, trénerkami a aj začínajúcimi pretekárkami atď. Kostra otázok je približne rovnaká a mení sa len podľa potreby. VIAC.

komplexná kĺbová výživa: VIANOČNÁ LIMITOVANÁ EDÍCIA

Výživa pre deti: VIANOČNÁ LIMITOVANÁ EDÍCIA

Krása a mladosť: VIANOČNÁ LIMITOVANÁ EDÍCIA

ŽENSKÁ CYKLISTIKA NA FACEBOOKU

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ