Seriál rozhovorov, 45. diel, Andrea Filová

zenskacyklistika.sk

Volám sa Andrea Filová, mám 17 rokov a venujem sa cestnej a dráhovej cyklistike. Viac som sa začala bicyklovať asi pred 4 rokmi, no k cyklistike som mala vďaka môjmu otcovi blízko už od malička.

Ako dlho pretekáš a koľko máš ešte v pláne pretekať?

S cyklistikou som oproti mnohým mojim súperkám začala až trošku neskôr. Toto je moja 3. pretekárska sezóna. Rada by som to potiahla po prvoročáčku v U23, potom však chcem ísť na vysokú školu a na preteky už nebude toľko priestoru. Verím však, že aj napriek tomu si čas na cyklistiku nájdem.

Aký je tvoj najväčší úspech?

Veľmi si cením pódiové umiestnenia zo SP v cestnej cyklistike z minulej sezóny. Veľmi som sa tešila napríklad z 3. miesta na MSR v časovke do vrchu. Na dráhe to bolo určite víťazstvo SP v stíhacích pretekoch jednotlivcov alebo tohtoročné striebro na MSR v tejto disciplíne. Možno sú to malé úspechy, ale veľmi si ich cením.

Ktorú disciplínu máš najradšj? Za aký typ cyklistu sa považuješ?

Na ceste mám najradšej časovky a časovky do vrchu. Na dráhe to je pevný šprint na 500m a stíhačka. Považujem sa skôr za vrchárku alebo tempárku. Šprintovať absolútne neviem.

Máš nejaký tím, kde študuješ?

Momentálne som ešte na gymnáziu. Čo sa týka tímu, jazdím za Cyklistický klub AB Sereď, ale veľká časť môjho tréningu prebieha spolu s Cyklistickým klubom Olympik Trnava.

Ako hodnotíš ženskú cyklistiku na Slovensku? Badáš nejaký posun vpred, čo by si zmenila keby si mohla ?

Verím tomu, že úroveň ženskej cyklistiky na Slovensku neustále rastie. Je dôležité, aby sa podmienky pre mladé pretekárky zlepšovali a pomohli im v rozvoji, dali im základ na to, aby dokázali pokračovať aj profesionálne na najvyšších leveloch. Ak by som mohla niečo zmeniť, bolo by to štartovanie dievčenských kategórií zvlášť od chlapcov v pretekoch s hromadným štartom.

 Aké jedlo preferuješ v súťažnom a mimo súťažnom období?

Som vegetariánka a vo veľkej miere obmedzujem aj mliečne výrobky, a tak si musím dávať veľký pozor na to, aby moje telo malo všetko čo potrebuje. Moja strava sa počas roka veľmi nemení, snažím sa však stravovať čo najzdravšie.

Aké tréningy preferuješ?

Mojím najobľúbenejším tréningom sú určite intervaly do kopca. Kopce ma na cyklistike bavia asi najviac a takýto tréning vie byť síce neskutočný zaberák, no mňa to baví. Okrem toho mám však rada aj rýchle tréningy za autom alebo ľahké coffee rides s kamarátmi.

 Koľko ročne najazdíš kilometrov?

Minulý rok som najazdila okolo 8000 kilometrov, tento rok som mala v pláne trochu viac, no zdravotné problémy mi prekazili plány a neviem koľko toho tento rok ešte najazdím. Teraz mám niečo vyše 7000.

Aký máš vzor?

Mojím vzorom je írska cyklistka Orla Walsh. Možno nepatrí medzi kultové mená cyklistiky, ale je to dráharka, ktorá dokázala v priebehu pár rokov neuveriteľne zmeniť svoj životný štýl a verím, že sa v budúcnosti dostane medzi najznámejšie ženy v šprinte na dráhe.

Čo chceš v cyklistike ešte dokázať?

Nemám nejaký špecifický cieľ, chcem si to všetko hlavne užiť. Vďaka cyklistike som spoznala mnoho ľudí, vďaka ktorým sa teším na každé preteky a to je pre mňa najdôležitejšie.

Čo by si poradila mladým začínajúcim cyklistkám na Slovensku?

Začiatky sú najťažšie. Ak však máte odhodlanie a robíte to preto, že chcete, dokážete omnoho viac, ako si myslíte. Cyklistika je neskutočné ťažký, ale krásny šport. Keď s ňou raz začnete, nedokážete si bez nej predstaviť život. Občas toho mám možno plné zuby, no som plná motivácie a odhodlaná pokračovať.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme ešte veľa úspechov a radosti pri cyklistike.

19.09.2020 | Text: Andrea Filová a ženská cyklistika (ž.c.) | Foto: Michal Novotný Studio, Filo

Seriál rozhovorov so súčasnými a minulými slovenskými cyklistkami, trénerkami a aj začínajúcimi pretekárkami atď. Kostra otázok je približne rovnaká a mení sa len podľa potreby. VIAC..

Podpora imunity

Hypotonický nápoj

ŽENSKÁ CYKLISTIKA NA FACEBOOKU

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ