Seriál rozhovorov 44. diel Henrieta Bukovenová

zenskacyklistika.sk

Volám sa Henrieta Bukovenová, mám 17 rokov. S cyklistikou som začala už na základnej škole, zo začiatku som jazdila hlavne MTB, no po nepríjemnom páde som presedlala na cestu a to ma drží dodnes. Intenzívnejšie som sa cyklistike začala venovať v prvom ročníku strednej školy, kedy som prišla do klubu TJ Slávia ŠG Trenčín.

Prvé preteky a tvoja budúcnosť na dvoch kolesách?

Prvých pretekov som sa zúčastnila v roku 2017 v obci Jesenské, o 2 roky neskôr som sa zúčastnila aj pretekov Slovenského pohára a odvtedy pretekám až doteraz. Rozhodne sa plánujem venovať cyklistike tak dlho, ako to bude možné, zatiaľ neviem povedať, kedy by som nejak definitívne skončila.

Tvoje úspechy?

Čo sa týka mojich úspechov, tak nestihla som toho ešte veľa, keďže v roku 2019 som začala koncom sezóny a v 1.kole SP tento rok som nepríjemne padla, čo ma odstavilo na skoro dva mesiace. Jediným mojim, dá sa povedať, úspechom je 2.miesto v celkovej kategórii žien v už spomínaných pretekoch v Jesenskom.

Ktorú disciplínu máš najradšej?

Mám rada kritérium a preteky jednotlivcov, ale aj ostatné disciplíny zvládam a nemám voči ním nejaký odpor.

Máš nejaký tím?

Ako som spomínala, jazdím v time TJ Slávia ŠG Trenčín. Popri cyklistike študujem 3.ročnik na Gymnáziu Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici. Tréningy riešim individuálne alebo jazdím s tímovým kolegom z Banskej Štiavnice.

Ako hodnotíš ženskú cyklistiku na Slovensku?

Ženská cyklistika je určite z môjho pohľadu menej populárna, ako tá mužská. I keď v posledných rokoch sa sem tam v médiách vyskytne čo to aj o ženskej cyklistike. Na Slovensku je len málo dievčat/žien čo sa venuje cyklistike, je to dobre viditeľné aj pri štarte našich kategórií, kedy sa spoločne postaví na štart ledva 20 pretekárok, myslím, že v budúcnosti sa toto číslo bude len navyšovať, predsa len cyklistika sa berie viac-menej ako univerzálny šport pre mužov aj ženy.

Aké jedlo preferuješ v súťažnom a mimo súťažnom období?

Čo sa týka stravy pred pretekmi, klasicky ryža, ovsené vločky alebo cestoviny. Mimo pretekov sa stravujem klasicky, jedine čo čiastočne obmedzujem, je cukor. Určite cukor nevyhadzujem zo svojho jedálnička úplne, ale nahrádzam ho prírodným cukrom ako je ovocie, med,…

Aké tréningy preferuješ?

Keďže bývam v Banskej Štiavnici, rovinky jazdím len málo, čiže sa pohybujem hlavne v kopcoch, najradšej mám tréningy na vytrvalosť a intervaly.

Na tréningu

Koľko ročne najazdíš kilometrov?

Momentálne mám najazdených takmer 5 000km. Kvôli spomínanému pádu v 1.kole SP som nemohla trénovať takmer 2 mesiace a teraz sa postupne snažím dostať aspoň tam, kde som bola predtým.

A čo tvoj vzor?

Neviem určiť za vzor jedného cyklistu, určite mám niekoľko vzorov na Slovensku a vo svete. Napríklad Julian Alaphilippe, Annemiek van Vlueten, Peter Sagan…Dosť ma inšpiruje aj tréner Roman Broniš.

Čo by si poradila mladým začínajúcim cyklistkám?

Začínajúcim cyklistkám by som poradila len to, že cyklistika je úžasný šport a nie je sa čoho báť. Takže ak máte chuť to skúsiť, smelo do toho.

Zlepšujú sa podmienky pre cyklistiku na Slovensku a v kluboch?

Neviem posúdiť, či sa nejak zlepšujú podmienky, ale čo sa týka klubu, tak u nás je to super, či už kolektív, prístup k pretekárom, všetko je bez problémov. Neviem, ako to je v iných tímoch.

A čo na záver?

Na záver len toľko, že cyklistika je šport pre každého, aj keď je ťažká, je aj krásna a každý, koho len trošku zaujíma, by ju mal skúsiť, myslím, že nebude ľutovať.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme ešte veľa úspechov a radosti pri cyklistike.

07.09.2020 | Text: Henrieta Bukovenová a ženská cyklistika (ž.c.) | Foto: zdroj archív TJ Slávia ŠG Trenčín 

Seriál rozhovorov so súčasnými a minulými slovenskými cyklistkami, trénerkami a aj začínajúcimi pretekárkami atď. Kostra otázok je približne rovnaká a mení sa len podľa potreby. VIAC...

ŽENSKÁ CYKLISTIKA NA FACEBOOKU

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ