Naše pretekárky v BMX Maniková a Madarásová majú za sebou preteky v Taliansku

zenskacyklistika.sk

Reprezentačné družstvo Slovenska v BMX má za sebou sústredenie v talianskej Verone a aj prvé preteky UCI C1 Padova 18.4.2021. Zúčastnili sa ho aj Dominika Maniková a Kristína Madarásová.

Kristína Madarásová zhodnotila svoje účinkovanie: Pred pretekmi v Padove sme absolvovali 3-dňové sústredenie vo Verone, kde sa začiatkom mája pôjdu prvé dve kolá Európskeho pohára. Preteky v Padove ma celkom sklamali, keďže som nečakala, že ma spoja s kategóriou Men 17+, väčšinou ma spájajú s kategóriou Boys 15/16. Muži boli rýchli, na postup z kvalifikačných jázd môj výkon síce nestačil, ale beriem to ako super tréning pred EP. Bol to zároveň aj super pocit po polročnej pauze opäť pretekať. A chcela by som sa poďakovať SZC a Komisii BMX, že mi umožnili na tieto preteky vycestovať.

Dominika Maniková preteky hodnotí nasledovne: Tento víkend sme boli na prvých tohtoročných pretekoch vo Verone. Bolo tu málo dievčat a preto nás zaradili do chlapčenských kategórií. Jazdila som s chlapcami 15 – 16. ročnými a dostala som sa do štvrťfinále. Ale bola som spokojná, predsa chlapci sú silnejší, trať vo Verone je dosť dlhá a ako som hovorila, moja kondička nie je celkom fit.

Dominika, uplynulý rok, ktorý bol komplikovaný pre celú spoločnosť, ako ovplyvnil Tvoj športový život a plány dnes?

Prvá polovica minulého roka v bikrose bola naozaj trochu obmedzená začínajúcou pandémiou, ale ako tak sa ešte jazdilo. Vlani v júli som na pretekoch v Benátkach nepríjemne spadla a vážne som si zranila chrbát. Dva mesiace som nemohla jazdiť, chodila som na rôzne vyšetrenia, rehabilitácie. Keď to vyzeralo trochu lepšie, dostali sme v septembri celá rodina kovid a boli sme niekoľko týždňov v karanténe. U mňa sa prejavili následky v tom, že som mala problémy s dýchaním, takže som nemohla trénovať na bicykli, ani cvičiť vo fitku. Netrénovala som celkom takmer 5 mesiacov. Niekedy v novembri sa trochu uvoľnili opatrenia obmedzujúce šport a začali sme 2 krát do týždňa jazdiť v hale v Šenkviciach, ale trvalo to iba asi do Vianoc. Celý ten rok bol trochu zmätený.

Opäť sme začali v klube trénovať až v polovici februára tohto roka.

Podľa reprezentačného trénera budú našou prioritou tento rok Majstrovstvá Európy – Zolder / Belgicko a Majstrovstvá sveta – Papendal / Holandsko. Chcem sa zúčastniť na seriáli Európsky pohár a na vybraných pretekoch v Česku; samozrejme domáce preteky Slovenský pohár a Majstrovstvá Slovenska.

Novú sezónu sme začali vo februári, kedy sme mali reprezentačné sústredenie vo Verone. V marci mal brat Marko preteky C1 vo Verone, tak som išla s ním, aby som si 3 dni zatrénovala na dobrej trati, ale cítila som, že celkom nevládzem.

1.a 2. mája sú prvé kolá EP vo Verone, kam sme plánovali ísť. Je to otvorený závod, predpokladáme, že tam bude veľa ľudí a samozrejme by sme sa chceli čo najlepšie umiestniť. Ale termín pretekov mi robí trochu starosti, lebo 3. mája mám prijímačky na strednú školu.

Ďalšie preteky by mali byť od 20. mája v Zolderi v Belgicku, ale sú fámy, že v Belgicku sú také opatrenia, že sa preteky možno zrušia. Všetko je ešte dosť otvorené….

Zatiaľ sa snažím trénovať na račianskej trati, vo fitku, chodím behať a verím, že sa skoro opäť dostanem na svoju predchádzajúcu úroveň. Zameriavam sa na kondičné veci, jazdy na celú dráhu, na šprinty.

22.04.2021 | Text: Janka a Dominika Maniková, Kristína Madarásová, ženská cyklistika (ž.c.) | Foto: archív Dominika Maniková, Kristína Madarásová