Na majstrovstvách sveta 2020 v Taliansku druhá zlatá pre van der Breggen

zenskacyklistika.sk

Slnečné počasie a 17C privítalo 140 pretekárok na štarte jubilejných 60. Majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike. Na štarte bola jedna Slovenka Tereza Medveďová a a tri Češky Jarmila Machačová, Nikola Nosková, Tereza Neumanová. Senzačne 9 dní po páde a zlomenom zápästí na Giro d’Italia aj Holanďanka Annemiek van Vleuten, ktorá obhajovala titul.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:
Na Majstrovstvá sveta 2020 do Talianska Tereza Medveďová

Presne o 12:30 hod. sa odštartovalo a v nervóznom úvode sa odohrali aj prve pády. Na čele strážili všetko početné Holanďanky. Náročnosť okruhu potvrdzovalo už úvodné kolo a kopce už triedili pelotón. Problém mala aj úradujúca česká majsterka Jarmila Machačová. V zjazdoch to tiež nebolo jednoduché a balík sa dosť naťahoval. 118 kilometrov pred cieľom sa vzadu ocitla aj majsterka sveta 2020 v časovke Anna van der Breggen, ale na okruhu sa jej podarilo aj s Machačovou vrátiť späť. Pri nájazde do 2. kola prechádzal pelotón kompaktne a boli v ňom aj tri Češky a Slovenka Medveďová. Následne 22 sec. sa podarilo získať svojim nástupom Belgičanke Valerie Demey. Po dvoch hodinách pretekania prišiel pelotón opäť na okruh Enza a Dina Ferrari v Imole, po technických a úzkych cestách si pretekárky mohli užívať široké cesty. Do tretieho okruhu prešli na čele Austrálčanka Grace Brown a Kanaďanka Alison Jackson, náskok mali 23 sekúnd. Na ďalšom stúpaní atakovali silné tímy a vytvoril sa únik, v ktorom bolo 11 pretekárok. Tempo sa zvyšovalo a v stúpaní a silnom vetre boli už na konci obe úradujúce majsterky Medveďová a Machačová. V balíku sa nachádzali Nosková a Neumanová. Selekcie pokračovali a na čele zostalo 9 pretekárok, k dobru mali 70 km pred cieľom 1:20 min. Dve kolá do konca pokračoval na čele únik v zložení: Hannah Barnes (Anglicko), Juliette Labous (Francúzsko), Christine Majerus (Luxembursko), Alison Jackson (Kanada), Amy Pieters (Holandsko), Tayler Wiles (USA), Mavi García (Španielsko), Lisa Brennauer (Nemecko), Katia Ragusa (Taliansko). V balíku boli Jarmila Machačová, Nikola Nosková, Tereza Neumanová, strata bola 2:23 min. Tereza Medveďová bola v ďalšej skupine, ich strata bola 3:28 min. Na rade bolo vražedné stúpanie, kde sa nastupovalo a obetí tempa pribúdalo, výhodu mali početné tímy, napríklad Holaňďanky dnes štartovali v počte osem. Náskok vedúcej skupiny sa náhle znížil na 20 sec., do cieľa zostávalo 44 km. A prišiel možno okamih dňa, nastúpili Annemiek van Vleuten, následne jej krajanka Anna van der Breggen, tieňovali im Talianka Elisa Longo Borghini, Dánka Cecilie Uttrup Ludwig a dotiahla sa aj Angličanka Elizabeth Deignan. Na čele nakoniec zostala Breggen. Za ňou bolo štvorica so stratou 52 sec., zbytok z pelotónu strácal 1:40 min. V poslednom kole pokračovala na čele stále osamotená Anna van der Breggen. Štvorčlenná skupina stratila chuť spolupracovať a pohltil ju pelotón, v tej chvíli strácal 1:43 min. a bolo v ňom 35 pretekárok. Nosková prešla do posledného kola na 62. mieste so stratou 5:05 min., Neumanová na 77. mieste jej strata merala 7:57 min. Machačovej patrilo pri prejazde 78. miesto a strata 9:28 min., Medveďová sa pohybovala v 9-člennej skupine, jej strata bola 15:33 min na 98. mieste. Sólo jazda Breggenovej pokračovala aj na méte 14 kilometrov pred cieľom a na rade bolo posledné náročne stúpanie. V balíku sa snažili sťahovať najmä Talianky a Britky, ale strata bola vysoká, 2:13 min., zdalo sa, že je rozhodnuté a bojovať sa bude „len“ o druhé a tretie miesto. Na poslednom kopci Cima Gallisterna nechcela nechať nič na náhodu strieborná medailistka z Európskeho šampionátu Longo Borghini a zobrala so sebou aj Annemiek Van Vleutenovú, do cieľa zostávalo len 6 kilometrov. 30-ročná Anna van der Breggen dotiahla svoj únik do konca a zabezpečila si druhý titul majsterky sveta v talianskej Imole. Striebornú priečku si vyšpurtovala 37-ročná Annemiek van Vleuten, ktorá po zranení zápästia vlastne ani nemala štartovať. Bronz putuje domácej Talianke 28-ročnej Elise Longo Borghini. České trio si počínalo nasledovne: Jarmila Machačová skončila na 76. mieste, Tereza Neumanová na 74. mieste a Nikola Nosková na 64. mieste. Jediná slovenská reprezentantka na šampionáte, Tereza Medveďová, dokončila preteky na 95. mieste.

Výhra Van der Breggenovej predstavuje ďalší vrchol v jej doterajšej kariére. Minulý víkend vyhrala svoje tretie Giro Rosa a teraz sa stala po dlhom čase prvou pretekárkou, ktorá v tom istom roku vyhrala svetové tituly v časovke aj v cestných pretekoch. V roku 1995 sa to naposledy podarilo legendárnej Francúzske Jeannie Longo.

Jakub Vančošportový riaditeľ reprezentačného družstva žien a U23 nám povedal: Základ sme splnili. Tento okruh je už náročnosťou stúpaní a šírkou trate ťažší ako Innsbruck, ku tomu je takmer celý okruh otvorený na silnom vetre. Tým, že šiel balík dlhú dobu relatívne pokope, bola v ňom silná nervozita a veľa pádov. Dve kolá do cieľa sa balík rozdelil na viac skupín a už zostávalo len dokončiť.