Koniec nočnej mory: Ako sa Pauline Ferrand-Prévot vrátila na dráhu

zenskacyklistika.sk

Pauline Ferrand-Prévot, bývalá multidisciplinárna majsterka sveta v cyklistike, v auguste 2016 uprostred boja o olympijské zlato v cross-country horských bicyklov odstúpila z pretekov. Zosadla z bicykla a bez slova prekráčala okolo zmätených novinárov.

Sezóna 2016 bola pre túto 24-ročnú pretekárku náročná. Trápili ju zranenia a alergie, ale aj napriek tomu ju v Riu považovali za favoritku pretekov. Ako by aj nie? Veď bola najväčšou multidisciplinárnou hviezdou posledných rokov a v roku 2015 navyše získala ako prvá osoba v histórii cyklistiky tri tituly majstra sveta v jednom roku – na ceste, v cyklokrose a v horskej cyklistike.

Ale Ferrand-Prévot niekoľko dní po odstúpení z olympiády zverejnila na Facebooku srdcervúci príspevok, v ktorom opísala uplynulý rok ako rok plný utrpenia, a vysvetlila, že byť majsterkou sveta nie je vôbec prechádzka ružovou záhradou.

„Získať majstrovský titul v troch disciplínach v jednom roku je asi to najhoršie, čo sa mi kedy stalo,\“ napísala Ferrand-Prévot. „Makala som čoraz viac, deň čo deň, aj keď som bola zranená a nikdy som sa nevzdávala. Odstupovala som z jedných pretekov za druhými a hovorila som si, že tá smola raz predsa musí skončiť. A teraz uzatváram svoju sezónu ďalšími nedokončenými pretekmi. Neviem, kedy sa znova posadím na bicykel. Cyklistiku som milovala nadovšetko, no stala sa mojou najhoršou nočnou morou.“

Ale len o mesiac neskôr sa objavili správy o tom, že Ferrand-Prévot sa v roku 2017 vracia, odchádza z tímu Rabo-Liv, v ktorom päť rokov pôsobila a bude pokračovať vo svojej multidisciplinárnej kariére vo farbách tímu Canyon-SRAM.

Tento nemecký tím veľmi rád podpísal zmluvu s „mladou ale overenou“ Ferrand-Prévot a ponúkol jej nový začiatok.

A ich prvý cieľ? Pomôcť zmätenej hviezde znovuobjaviť lásku k cyklistike.

„Keď sme sa s Pauline prvýkrát rozprávali o našej budúcej spolupráci, chceli sme, aby za náš tím pretekala vo viacerých disciplínach, nie len na ceste. Hľadali sme tiež vrchárku do nášho cestného tímu. Vtedy sme v nej videli cyklistku, ktorá hľadala novú výzvu. Nevedeli sme však, že neskôr budeme spolupracovať so športovkyňou s obrovskými pochybnosťami o svojej kariére a o tom, čo ďalej. Bola to cyklistka, ktorej bicykel viac neprinášal radosť,\“ povedal Ronny Lauke, predseda tímu Canyon-SRAM.

„Museli sme si položiť otázku, ako ju podporiť, ako jej pomôcť, aby sa v nej opäť rozhorela vášeň.“

Ako znovu rozpáliť vášeň pre cyklistiku

V septembri 2017 pri rozhovore pre Ella CyclingTips bola Ferrand-Prévot plná nadšenia a skutočne šťastná. Práve vyhrala striebornú medailu na majstrovstvách sveta v horskej cyklistike v austrálskom Cairns a pred tým v Bergene vymenila hrubé plášte za galúsky a ukončila svoju cestársku sezónu jedenástym miestom na mastrovstvách sveta UCI.
\r\nJej sezóna v lese bola dobrá. Vyhrala najmenej štyrikrát, získala medailu zo Svetového pohára UCI a dve bronzové medaily z majstrovstiev sveta: za štafetu a za elitné cross-country preteky žien. Na ceste sa však táto majsterka sveta z roku 2014 veľmi neprejavila. Zúčastnila sa ani nie desiatich UCI podujatí, ale niekoľkokrát sa jej podarilo umiestniť sa v prvej desiatke vrátane druhého miesta na Veľkej cene Plouay, čo je podujatie ženskej WorldTour.

Zdá sa, že jej ťažkosti sú len dávnou spomienkou.

„Som naozaj rada, že tu môžem byť, a že môžem pretekať,\“ vyjadrila sa Ferrand-Prévot pre Ella CyclingTips. „A tiež som šťastná, že ma cyklistika opäť baví, a preto je pre mňa účasť na cestárskych majstrovstvách len bonusom. Nie som vôbec pod tlakom.“

Obrovský tlak bol hlavný dôvod, prečo sa to v roku 2016 všetko pokazilo. Ferrand-Prévot s dúhovými pruhmi na hrudi a pred očami celého sveta upadla do začarovaného kruhu plného zranení, pretrénovania a neúspešných pokusov o liečbu – raz bola hore, raz dole, a to takmer donútilo túto mladú hviezdu úplne sa cyklistiky vzdať.

„Keď ste trojnásobný majster sveta, neviete, čo ešte môžete urobiť. A práve preto som bola pod obrovským tlakom – musela som stále vyhrávať. Bolo toho na mňa priveľa,\“ povedala Ferrand-Prévot a uviedla tiež, že tento tlak na seba vyvíjala hlavne ona sama a nie tím alebo sponzori.
„Vtedy som chcela vždy vyhrať, ale teraz už viem, že nemusím, že sa to nedá,“ povedala.

Aj keď sa to niekomu môže zdať jasné, Ferrand-Prévot, dravá pretekárka, s týmto konceptom dlho zápasila.

„Samozrejme, nie je to ťažké pochopiť,“ zasmiala sa. „Ale mne trvalo poriadne dlho, kým mi to došlo. No už tomu rozumiem. Teraz som spokojná, že aj na konci sezóny mám stále motiváciu, a to je pre mňa obrovské víťazstvo.“

Na veselej a usmievavej tvári Ferrand-Prévot  to síce len ťažko vidieť, ale táto 25-ročná žena prešla od svojho neúspechu v Riu dlhú cestu. Bol to pre ňu kľúčový rok. Musela sa naučiť znova sa postaviť na nohy, zahojiť rany, dospieť a nechať veci plynúť.

„Tri mesiace som sa bicykla ani len nedotkla,“ prezradila Ferrand-Prévot. „A musím sa priznať, že keď som sa k tomu vrátila, bolo to veľmi ťažké. Normálne som nikdy nemala prestávku dlhšiu ako dva týždne, a prvý mesiac po návrate bol príšerný.“

Ale keď sa išla na svojom horskom bicykli prvýkrát previezť, nohy jej začali zaberať po pamäti a opäť raz mala pocit, že vie, kam patrí.

„Cítila som sa dobre, lebo cyklistiku milujem,\“ spomína. „Cítila som sa dobre, lebo jazda na bicykli mi opäť raz prinášala radosť.“

Tímová podpora

Ferrand-Prévot potvrdila, že podpora tímu Canyon-SRAM za uplynulý rok bola značná a pomohla jej vyhnúť sa mnohým úskaliam a nepodľahnúť tlaku.

„Teraz som tam kde som, pretože som naozaj šťastná. Našla som rovnováhu medzi pretekaním a každodenným životom. Mám veľké šťastie, že mám okolo seba tím, ktorý ma chráni. Na začiatku roka na mňa nevyvíjali nijaký tlak a pre mňa to bola obrovská príležitosť začať odznova. Veľmi mi pomohli,“ povedala.

Lauke sa vyjadril trochu presnejšie, keď prezradil, že prvým krokom tímu bolo zistiť, z čoho pramenili jej zranenia a v úzkej spolupráci s doktormi a fyzioterapeutmi  zabezpečiť jej zotavenie, zatiaľ čo tímový tréner a športový riaditeľ Barry Austin sledoval jej tréning. Dokonca k nej domov poslali Alexa Bauera, tímového konzultanta pre optimalizáciu výkonu, aby sa pozrel na jej každodenné aktivity.

„Snažili sme sa zistiť, čo by sa dalo zlepšiť bez toho, aby sme na ňu vyvíjali ďalší tlak. Poskytli sme jej priestor a slobodu a dali sme jej šancu zistiť, čo chce ona bez toho, aby musela myslieť na to, čo by od nej mohla chcieť verejnosť, tím alebo partneri,“ povedal Lauke.

„Pauline si vzala naše rady k srdcu a prijala našu podporu. Jej dôvera v náš tím a naše ciele rástla. Ďalšou výzvou pre nás bolo zistiť a pochopiť, aké výhody a nevýhody plynú z pretekania na ceste a v lese.“

Výsledky ich vytrvalej práce sa prejavili v júli.

„Opäť sa v nej rozhorela vášeň pre šport. Začalo sa to prejavovať v júli, keď sa výsledkami priblížila k najlepším pretekárkam na svete. Po prvý raz (za posledné dva roky) sa jej podarilo získať medailu na Svetovom pohári v horskej cyklistike a začala si viac veriť.“

A to viedlo k jej hviezdnemu výsledku na veľkej cene Plouay a k medailovým umiestneniam na majstrovstvách sveta v horskej cyklistike.

„Dúfali sme, že sa jej podarí získať medaily na podujatiach ženskej WorldTour na ceste, na Svetovom pohári v horskej cyklistike a na Majstrovstvách sveta v horskej cyklistike, ale neočakávali sme, že sa to stane tak skoro, ak vezmeme do úvahy, kde sme s Pauline v decembri začínali,“ povedal Lauke.

„Predovšetkým sme v nej opäť rozpálili vášeň pre cyklistiku, čo je kľúčom ku všetkým našim ďalším cieľom. Sme radi, že sme jej pri jej návrate mohli pomôcť. Čelili sme prekážkam, ale našli sme aj mnohé riešenia a odpovede. Sme radi, že Pauline pomáhame dostať sa späť medzi svetovú špičku. Aj keď Pauline má talent, je to hlavne bojovníčka, a to je pre dosiahnutie našich cieľov dôležitejšie. Som presvedčený, že táto bronzová medaila je len začiatok a Pauline sa čoskoro prejaví ešte viac.

Budúcnosť

Ferrand-Prévot už nepovažuje svoje majstrovské tituly za „to najhoršie, čo sa jej mohlo stať“. Ale aj napriek tomu sa nerada pozerá do minulosti a radšej sa zameriava na to, čo ju ešte len čaká.

„Aj keď by som povedala, že rok 2016 bol zlý, veľa som sa naučila. A nikdy nezabudnem na ten rok, ktorý nasledoval,\“ povedala.
„Teraz sa zameriavam hlavne na to, aby som bola šťastná a nie na to, čo bude na budúci rok 2018. Samozrejme, chcela by som byť najlepšia, ale ak nebudem šťastná, nakoniec to aj tak nebude fungovať.“

Ferrand-Prévot nám prezradila, že na budúci rok ju bude viac vidno na ceste, pretože sa chystá na jarné klasiky. A ako prvé na zozname sú Flèche Wallonne, jej preteky snov.

A čo cyklokros? Ferrand-Prévot je, koniec koncov, bývalá majsterka sveta a bol by to pekný prechod od horského bicykla do ďalšej cestnej sezóny.

„Uvidíme. Budem to musieť konzultovať s tímom,“ povedala. „Ale určite nebudem pretekať počas celej sezóny. Chýba mi to? Áno, trochu, ale ak je pre mňa, moje telo a pre moju regeneráciu lepšie nepretekať, tak to beriem.“

27.10.2017 | Text: zdroj Anne-Marije Rook cyclingtips.com, preklad Barbora Sušienková | Foto: Cor Vos

Akcia na marec v predajniach kompava

ŽENSKÁ CYKLISTIKA NA FACEBOOKU

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ