Juniorky a Národný pohár 2020

zenskacyklistika.sk

Rozmach ženskej cyklistiky za posledné obdobie, ale aj snaha UCI o dorovnávanie rozdielov medzi cyklistikou mužov a žien, výrazne tento rok naštrbila koronakríza.

Značne sa to prejavilo aj v kategórií junioriek, kde veľmi sľubne fungujúce podujatia 1. a 2. Nations cup (WNC UCI – pohár národov UCI na ceste (predtým Svetový pohár)), konané na jar v Taliansku (Trofeo Da Moreno – Piccolo Trofeo Alfredo Binda), Belgicku (Gent-Wevelgem), Holandsku (Healthy Ageing Tour Junior Women) a (EPZ Omloop van Borsele) dostali stopku. Taký istý osud postretol aj holandské septembrové preteky (Watersley Ladies Challenge). Od roku 2016 sa pravidelne týchto pretekov zúčastňovala aj Slovenská reprezentácia. Pre tento rok tak v kalendári ostalo len jedno podujatie v Španielsku, ktoré malo svoju premiéru. No aj pod tieto preteky sa značne podpísal Covid-19 a opatrenie s ním spojene, a tak na štarte prvej etapy bolo len 53 pretekárok, a to 4 Francúzsky, 1 pretekárka z Ekvádora a zbytok tvorili domáce pretekárky.

V sobotu 12. septembra 2020 o 16:00 hod. bola na programe 1. etapa, ktorá sa začala a skončila v meste Abadiño. Celkovo bolo na programe 61,2 km s členitým profilom.

PROFIL 1. ETAPA

Nedeľná etapa od 10.00 hod. mala 64,4 km a aj hornatejší profil, ako v predchádzajúci deň. Na programe boli aj stúpania na San Lorenzo Auzoa (3. kategórie) a Duna Gane (2. kategórie).

PROFIL 2. ETAPA

Víťazkou prvej etapy sa stala 18-ročná Ines Cantera, keď vyhrala špurt 2 člennej skupiny, ktorá finišovala tesne pred pelotónom. Nakoniec vyhrala aj druhú etapu a ukoristila aj víťazstvo v celkovom poradí.