Etapové preteky vo Francúzsku bez slovenskej reprezentácie

zenskacyklistika.sk

Tento rok sa najväčšie a najuznávanejšie podujatie medzinárodnej cyklistiky žien vo Francúzsku uskutočnilo od štvrtka 3. do stredy 9. septembra 2020. Sedem dní a sedem etáp s rozmanitými profilmi na krásnych cestách po oboch stranách údolia Rhône, Ardèche, Provence, Cévennes, Grands Causses lozérien…

Od zaradenia pretekov UCI do kategórie 2.1 prichádzajú ženy súťažiť na Tour s cieľom pripraviť sa na majstrovstvá sveta. Pretekárky absolvovali spolu porciu 841 kilometrov. A v štartovnej listine boli aj Češky Melissa Van Neck – Bepink, Veronika Jandová – WCC Team, Hana Heřmanovská – Andy Schleck Cycles – Immo Losch. Slovenka Tereza Medveďová – WCC Team.

A štartovať mala aj Slovenská reprezentácia žien, ale bohužiaľ pre zranenia a chorobu nominovaných Sloveniek, ako aj z dôvodu Covid opatrení po návrate z Francúzska, musela reprezentácia na poslednú chvíľu štart odrieknuť a do Francúzska vlastne ani nevycestovala. Nazmar tak vyšla dlhodobá práca všetkých zainteresovaných, ktorí tomu obetovali naozaj veľa času. No snáď sa to podari do budúcna, škola pre naše mladé dievčatá by to bola naozaj veľká, veď na štarte 1. etapy bolo 129 pretekárok a nechýbali UCI ženské tímy, ako napríklad Trek-Segafredo Women, Movistar Team, Canyon SRAM Racing, FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope a mnohé ďalšie.

Je to veľká škoda. Chcel som tu štartovať a spravili sme pre to mnoho. Keďže som sa osobne mohol zúčastniť iba štyroch etáp, potrebovali sme dať dokopy staff, ktorý všetko pokryje. Masérka mala dokonca pricestovať z Poľska. Podarilo sa vybaviť mnoho (autá, testovania, možnosť návratu z červenej krajiny, vysielačky…), ale musel som preteky zrušiť. Nemrzí ma ani tak čas a financie, ktoré som obetoval, ale možnosť štartu na tak veľkom podujatí pre slovenky. Pre niektoré to mala byť príprava na nadchádzajúce náročné MS a pre niektoré možnosť na výkonnostný a možno aj kariérny rast. Zdravotné problémy, zranenia nominovaných žien a aj opatrenia Covid po návrate nám však účasť nedovolili, povedal nám Jakub Vančošportový riaditeľ reprezentačného družstva žien a U23.

V celkovom poradí zvíťazila 33-ročná Američanka Lauren Stephens. Slovenka Tereza Medveďová skončila na 34. mieste a veľmi pekne sa umiestnila v poslednej etape keď prišla do cieľa s časom víťazky na 16. mieste a získala aj dres pre najaktívnejšiu pretekárku. České ženy dokončili preteky nasledovne: Veronika Jandová na 88. a Melissa Van Neck na 67. mieste, Hana Heřmanovská cieľ bohužiaľ nevidela.

VYJADRENIE: Adam Szabó, športový riaditeľ ženského výberu UCI WCC Team: Preteky hodnotím veľmi pozitívne. Ako športový riaditeľ som preteky absolvoval druhým rokom, takže som vedel, do čoho ideme. Sú to náročne preteky na organizáciu, lebo presuny medzi etapami sú denne okolo 3 hodín. Náročnosti pridáva aj fakt, že je to jeden z najdlhších etapových pretekov v ženskom kalendári, ale náročnosťou a dĺžkou etáp predčí aj GIRO Rosa. Z tímového hľadiska sme plánovali, že budeme aktívnejší v druhej polke pretekov, nakoľko sme mali 3 prvoročáčky. Veľmi pozitívne hodnotím, že sme dokončili v plnom počte, čo sa podarilo len zopár tímom (3). V posledných dvoch etapách sme mali zastúpenie v únikoch, vďaka ktorým sme získali dvakrát za sebou aj dres pre najaktívnejšie pretekárky. V poslednej 7.etape to bola práve Tereza Medveďová v úniku sama cez 30km. Veľmi sľubné je to aj k blížiacim sa MS. Jej výkon opäť graduje. Veľmi si vážim aj 2 x 6. miesto v etape pre náš tím, za čo musím ďakovať tímu za to, že do bodky splnili tímovú taktiku.

18th Tour Cycliste Féminin International de l’Ardèche (2.1)
VÝSLEDKY: 1. ETAPA 3.9.2020 Saint-Martin-d’Ardèche – Bourg-Saint-Andéol, 90,3km