Dievčenská – ženská športová endokrinológia

zenskacyklistika.sk

Ako snáď všetko, aj riadenie anabolizmu je u žien a dievčat podstatne zamotanejšie. Na čo pánom stačí hormón jediný, využívajú ženy hneď tri. Špeciálne ženským hormónom je progesterón (a jemu príbuzné) a niekoľko takzvaných estrogénov. Obe tieto skupiny sú produkované prevažne vo vaječníkoch, riadené cyklicky a sú v pozadí zmien, z ktorých bolí hlava nielen naše (často veľmi) drahé pôvabnejšie manželky, ale aj nás.

A aby sa to neplietlo, aj ženy majú testosterón. Vyrába ho kôra nadobličiek, avšak v množstve približne desaťkrát menšom ako u mužov. Všetky tieto hormóny majú svoj anabolický efekt, rôzny podľa typu tkanív. Pretože prvotnou, prírodou naprogramovanou, úlohou ženy je rodiť deti a nie podávať heroické fyzické výkony (alebo pseudosebarealizovať sa v kancelárii „od deviatej do deviatej“, ako sa našim drahým polovičkám pokúšajú nahovoriť svetové ženské magazíny (rád by som ešte podotkol, že nie som nepriateľom emancipácie a ženskému športu fandím, len tvrdím, že práca „od deviatej do deviatej“ je samovražda bez ohľadu na pohlavie a v cyklistike musia ženy počítať s mnohými príkoriami, ktorých nás mužov príroda ušetrila)), smeruje anabolický efekt ženských hormónov predovšetkým na tukové tkanivo. Veľmi často sa teda stáva, že na záťaž – na ktorú by muž zareagoval zlepšením silových parametrov a znížením množstva telesného tuku – zareaguje žena absolútne opačne, tzn. priberie.

Príprave na tehotenstvo a tehotenstvu samému nijako neprospieva hyperaktívne poskakovanie, a preto pôsobia ženské hormóny v mozgu tlmivo, ale aj „pažravo“. Markantné je to v puberte. Sám mám v pamäti, ako sa moje spolužiačky počas niekoľkých mesiacov zmenili z chudých divokých dračíc v lenivé matróny drancujúce cukrárne.

Testosterón (TST) je u žien kapitola sama o seba. Zdalo by sa, že podľa hladiny TST by sa dali priamo typovať talenty. Štúdie ale nič také nepotvrdzujú. Skôr ide opäť o problém pomeru hladiny hormónov a citlivosti receptorov (ale to isté platí aj u mužov, prirodzene vysoký TST nie je mierou talentu). Zdá sa dokonca, že u žien nedochádza – na rozdiel od mužov – ani k tak výraznému kolísaniu hladiny TST v závislosti na stave únavy či pretrénovania. Krátko povedané, športová endokrinológia žien je ďaleko spletitejšia ako u mužov.

Obráťme teraz list … Získali ste pre cyklistiku aj svoju ženu?

Manželka skúšala jazdiť po tom, čo sme sa spoznali, ale veľmi ju to nechytilo. Ja som síce bicyklu v tej dobe úplne prepadol, ale nenútil som ju. Neboli sme dvojica, keď ona s škrípaním zubov ide tridsať metrov za ním a v duchu si sľubuje: Počkaj, po svadbe ti to vrátim.

Povedal by som, že ženy to majú na bicykli oveľa ťažšie ako my chlapi. Máloktorej to rovno ide, pretože jej chýba buď sila, alebo správne páky, alebo tá správna reakcia na záťaž… ťažko povedať. Zo všetkých športov sú snáď najväčšie rozdiely vo výkonnosti mužov a žien práve v cyklistike. Špičkové profesionálky majú zhruba rovnakú výkonnosť a jazdia približne rovnako náročné preteky ako my, štyridsaťroční hobbíci.

Kým v niektorých športoch sa ženy takmer vyrovnajú mužom (napríklad v plávaní nás dievčatá v puberte s prehľadom porážali), v cyklistike sú vždy o 30 až 40 percent horšie. A či je to v pákach, metabolizme alebo stavbe tela, bohvie.

Najlepšie výsledky spravidla dosahujú dievčatá s úzkou panvou, chlapčenskou stavbou bedier a s dlhými nohami. Ženský zadok, akokoľvek vyšportovaný a svalnatý, je na bicykli handicap. Preto sa dievčatá na bicykli trápia, a keď idú s partnerom, ten im aj bez tréningu vždy ujde. Voči ženám je to veľká nespravodlivosť.

13.08.2020 | Text: MUDr. Ondřej Vojtěchovský| Foto: archív Jana Budi

akcia mesiaca MÁJ 2021

ŽENSKÁ CYKLISTIKA NA FACEBOOKU

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ