Cyklistický klub jazdím čiernu stredu

zenskacyklistika.sk

O nás

Spájať cyklistky v čisto ženských jazdách a začať spolu pravidelne jazdiť bolo jedným z cieľov klubu hneď od jeho vzniku. No najskôr sme sa museli sami naučiť, čo obnáša viesť cyklistický klub, plánovať trasy, spájať komunitu a vôbec zistiť, čo všetko sa za tým skrýva.

Náš cyklistický klub je stále len mláďa. Čiperné a hlavne nevyspytateľné. Pred nami je mnohé, čím si musíme ešte preskákať, ale 8. marca 2019 sme sa rozhodli ďalej neodkladať štart a jednoducho čisto ženské jazdy na Medzinárodný deň žien spustiť.

Pravidelnú čisto ženskú jazdu sme nazvali Čierna Streda. Výberom farby sme boli inšpirované Czrarnym protestom. Tento protest trvá v Poľsku v podstate od roku 2015, kedy prvýkrát vyšli do ulíc ľudia, ktorí nesúhlasia s radikálnym obmedzovaním základných ľudských práv pre ženy. Streda v názve bola voľba jednoduchšia, keďže sa jazdy konajú každú stredu.

Na prvú jazdu prišlo 12 cyklistiek a odvtedy, už druhým rokom, jazdíme pravidelne. Stále účastníčky, ale aj nové tváre.

Čierne Stredy majú za cieľ hlavne dodať odvahu ženám jazdiť, objavovať nové trasy, odhodlať sa na fondá, zapracovať na svojej kondičke, nájsť spolucyklistky na víkendové jazdy, naučiť sa jazdu v skupine a hlavne zviditeľniť ženskú amatérsku cyklistiku a jej miesto v spoločnosti.

Je veľmi povzbudzujúce vidieť ako Čierne Stredy spájajú aj mimo cyklistiky. Vznikli tu nové kamarátstva, vymieňajú sa rady. Nielen o cyklistike.

Sila a sebavedomie načerpané v spoločných jazdách pomáhajú každej z nás.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:
CykloPodcast: Jazdím čiernu stredu. Keď na cestu vyrazia ženy

Jazdi s nami

Čierne stredy sú tu pre všetky cyklistky, ktoré doteraz jazdili sólo, chceli by si vyskúšať jazdu v skupine, alebo jednoducho pre všetky tie z nás, ktoré milujú jazdu na cestnom bicykli a chcú spoznať podobne nadšené dievčatá a ženy. Jazdy sa snažíme vždy obmieňať. Raz nás prefúkne na rakúskej rovinke, inokedy nás zničia kopce v Karpatoch. Nič sa však nemení na tom, že vždy stretnete dobre naladené cyklistky, ktoré pokecajú o živote pri nejakom tom pohári vínka alebo piva. Samozrejme, po ukončení jazdy.

Každá jazda začína o 17:30 pred Kompotom na Laurinskej ulici. Tu sa všetky počkáme, odfotíme a ideme na to. Na tomto mieste jazda aj oficiálne končí a začína voľná zábava.

Kde nás nájdeš

Plánované jazdy si môžeš pozrieť vždy v predstihu na našom profile na STRAVA.

Informácie o jazdách, foto a video reporty môžeš poctivo sledovať na Instragame.

Pár inštrukcií k jazdám

Je veľmi dôležité, aby ste mali so sebou doklady – občiansky preukaz a kartičku poistenca.

Dôležité je naštudovať si trasu. Každá, ktorá sa dostane na špicu musí vedieť kam ísť. Ak neviete, treba hneď prestriedať.

Štartujeme načas, minimálne sa o to vždy snažíme.

Technická samostatnosť nutná.

Jazda nie vhodná pre úplné začiatočníčky.

Trasy zvyknú obsahovať aj frekventovanú cestu.

Prilba a svetlá patria do povinnej výbavy.

DÔLEŽITÉ! Zopakujte si signalizáciu a pravidlá jazdy na webe.

Veci si môžete odložiť v Kompote.

Ide o „social ride”. Segmenty, korunky a poháriky sa nezbierajú.

Tempo určuje skupina, snažíme sa o plynulú jazdu, čakáme sa na kapitánkou určených miestach, alebo dopredu určených miestach.

Tešíme sa na teba!

VIAC NÁJDETE AJ NA WEBE: jazdimciernustredu.sk
Niekoľko FOTIEK nájdete aj ..:TU:..►
22.02.2021 | Text: Gabriela Brestičová jazdimciernustredu.sk | Foto: Jakub Čaprnka a Ondreja Urban

akcia mesiaca apríl 2021

ŽENSKÁ CYKLISTIKA NA FACEBOOKU