Belgická klasika Gent – Wevelgem 2021 pre Marianne Vos

zenskacyklistika.sk

Dva fantastické preteky ženskej WorldTour v jednom týždni. Tri dni po Oxyclean Classic Brugge-De Panne sa ženský pelotón opäť zoradil, tentokrát v nedeľu 28. marca pokračuje flámsky týždeň s nevyspytateľnou klasikou Gent – Wevelgem 2021.

Vlani sa pre pandémiu jednodňovka konala v októbri, teda iba pred šiestimi mesiacmi sa ženy preháňali po belgických cestách, aby ukončili sezónu 2020, víťazkou sa vtedy stala domáca Jolien d’Hoore.

Tentokrát sa odštartovalo o 14:25 hod. na už desiaty ročník týchto pretekov, a aj keď organizátori zo známych pandemických dôvodov trasu tajili až do poslednej chvíle a neposkytovali o nej žiadne údaje, 143 pretekárok čakalo dlhých a veterných 141,7 kilometrov. Okrem všetkých známych mien bol na štartovej listine aj špeciálny tím Plantur-Pura, v ktorom štartovali bývalé majsterky sveta v cyklokrose Ceylin del Carmen Alvarado a Sanne Cant. Priamy prenos pretekov vysielalo niekoľko televízii, napríklad aj Eurosport 1.

Záver pretekov skomplikoval požiar v meste Galloo v Menene a trasa musela byť odklonená. Približne 5 kilometrov museli organizátori rýchlo upraviť, ale cieľ vo Wevelgeme zostal nezmenený. Zmeny však pridali na trasu 1,1 km, čím sa zmenila dĺžka pretekov žien celkovo na 142,8 km.

Bočný vietor a útoky rozdelili pelotón pred záverečnými 50 km niekoľkokrát, ale keď sa preteky priblížili k rozhodujúcim záverečným úsekom, pole bolo celé pohromade. Pred nájazdom pelotónu na Kemmelberg sa na čelo dostala Ellen van Dijk (Trek-Segafredo), ktorá spôsobila natiahnutie v pelotóne. Sledovali ju Elisa Longo Borghini, Marianne Vos, Kasia Niewiadoma spolu s malým odstupom prekonali vrchol stúpania. Na čele sa neskôr vytvorila sedem členná skupina, za nimi bolo zhruba 13 pretekárok. Hneď ako sa obe skupiny spojili, zaútočili Lizzie Deignan (Trek-Segafredo), Anna Henderson (Jumbo-Visma) a Niewaidoma, ďalej však pokračovala osamote len Anna.

Na záverečných 25 km bol rozdiel na Hendersonovú 26 sekúnd. Následne Trek-Segafredo zvýšil tempo a spojil pelotón. 19 km do cieľa zaútočila Longo Borghini a Soraya Paladin z Liv Racing sa držala za ňou. Rozdiel pre obe bol 20 sekúnd a do cieľa ostávalo 16 km. Ich snaha však skončila na méte 500 metrov pred cieľom, a tak prišlo k záverečnému špurtu.

Marianne Vos si pripísala prvé víťazstvo tímu Jumbo–Visma Women, keď zvíťazila v šprinte do Wevelgemu. Druhá skončila belgická národná šampiónka Lotte Kopecká z Liv Racing a nemecká národná šampiónka Lisa Brennauerová z Ceratizit-WNT finišovala na treťom mieste. Hrdinkou pretekov ale bola Elisa Longo Borghini, ktorá bola najodvážnejšia, postarala sa o dramatickosť pretekov, bola veľmi silná a ako to už niekedy v cyklistike chodí, jej úsilie skončilo 500 metrov pred cieľom a nakoniec skončila na 33. mieste.

33-ročná Holanďanka Marianne Vos získala už svoje 232. víťazstvo v kariére a jej tím Team Jumbo-Visma zaknihoval dnes double, keď mužskú časť pretekov vyhral Wout van Aert.