Alianca cyklistiek oznamuje vznik volenej rady jazdkýň

zenskacyklistika.sk

Aliancia cyklistiek (TCA), odborová organizácia ženskej cyklistiky, oznámila vznik svojej plnej volenej Rady jazdkýň. Desať športovkýň bude reprezentovať ženy nielen z cestnej cyklistiky, ale aj z cyklokrosu a horskej cyklistiky.

Rada jazdkýň sa bude schádzať každých šesť týždňov, aby ďalej pracovala na rozvoji ženskej cyklistiky ako športu a bude sa usilovať vybojovať pre ňu lepšiu budúcnosť. Členky Rady budú tiež od ostatných pretekárok v pelotóne získavať a zhromažďovať pozitívne, ale aj negatívne informácie, ktoré by mohli Aliancii pomôcť identifikovať jednotlivé aspekty športu, na ktoré sa bude treba zamerať. Ďalšou zodpovednosťou členiek Rady bude reprezentácia Aliancie na cestách a vo svete. Zvolené pretekárky sa tiež zaviazali, že budú bojovať za spravodlivosť a profesionalitu v ženskej cyklistike.

Kanaďanka Haley Smithová, Brazílčanka Marcella Toldiová a Švajčiarka Ariane Lüthiová boli zvolené, aby zastupovali športovkyne z disciplín cross country a horský maratón. Lüthiová je päťnásobnou víťazkou pretekov Cape Epic a štvornásobnou majsterkou Švajčiarska v maratóne horských bicyklov. Toldiová sa intenzívne zapája do rozvoja cyklistiky vo svojej domovskej krajine, Brazílii, a pracuje na preklenutí priepasti medzi Latinskou Amerikou a Európou.

Smithová je jednou z najlepších horských cyklistiek v kategórii cross country. „Pretekárky, ktoré nepochádzajú z Európy, čelia v cyklistike mimoriadnym výzvam a ja chcem chcem túto skúsenosť využiť, aby som moju disciplínu pomohla zmeniť na globálnejší a spravodlivejší šport,“ uvádza Smithová v tlačovom vyhlásení Aliancie.

Cestnú cyklistiku v Rade reprezentujú Francúzka Audrey Cordon-Ragotová, Paraguajčanka Agua Marina Espinolová, Austrálčanka Amanda Sprattová, Holanďanka Ellen van Dijková a Kanaďanka Leah Kirchmanová. Všetkých päť žien sa v pelotóne pohybuje už nejaký ten rok medzi svojimi kolegyňami sú rešpektované. V porovnaní s Cordon-Ragotovou, ktorá prvýkrát podpísala zmluvu s profesionálnym tímom už v roku 2008, a s Van Dijkovou, ktorá profesionálne jazdí už 16 rokov, je Agua Marina Espinolová v tomto športe relatívne nová. Stala súčasťou Rady ako 24-ročná, aby bola hlasom menších krajín, ktoré sú niekedy prehliadané. Cieľom Sprattovej, Van Dijkovej a Cordon-Ragotovej je odovzdať svoje skúsenosti a vedomosti a posunúť tak ženskú cyklistiku vpred. „Sledovala som, ako sa ženská cyklistika v priebehu rokov vyvíja… Je čas, aby som sa pridala k tomuto hnutiu a využila svoje skúsenosti v ženskej cyklistike a zlepšila ju pre budúce generácie,“ povedala Cordon-Ragotová.

Holanďanka Marianne Vosová a Luxemburčanka Christine Majerusová budú zastupovať nielen cestnú cyklistiku, ale aj cyklokros. Vosová bola s Alianciou spojená už od jej vzniku. Ako legenda športu a jedna z najlepších cyklistiek všetkých čias, ktorá navyše stále exceluje, bude kľúčovou členkou Rady. Majerusová sa v pelotóne takisto pohybuje už nejaký ten rok a prinesie Rade značné skúsenosti zo sveta cestnej cyklistiky a cyklokrosu. „Všetky sa musíme spojiť, nehľadieť na naše rozdiely a hovoriť jednotným hlasom“ povedala Majerusová.

17.02.2021 | Text: Abby Mickey, cyclingtips.com, preklad Barbora Sušienková | Foto: Cor Vos

akcia mesiaca apríl 2021

ŽENSKÁ CYKLISTIKA NA FACEBOOKU