21.3.2021: V Taliansku WorldTour žien a Národný pohár junioriek aj s našou reprezentáciou a 19. miesto Kurnickej

zenskacyklistika.sk

Dnes bolo v Taliansku na programe druhé kolo WorldTour žien a prvé kolo 1. Ncup junioriek ((WNC UCI – pohár národov (predtým Svetový pohár)). V obci Cittiglio v talianskom regióne Lombardia, ktorá sa nachádza asi 60 kilometrov severozápadne od Milána, sa konali preteky junioriek aj žien Trofeo Alfredo Binda.

Na pretekoch pod názvom Piccolo Trofeo Alfredo Binda štartovala aj Slovenská reprezentácia junioriek. V minulých rokoch sme mohli už na tomto podujatí vidieť taktiež slovenské juniorky, v 2017 najlepšie skončila Lucia Michaličková na 48. mieste, v 2018 na 62. mieste Petra Machálková a v 2019 na 47. mieste Radka Paulechová. Naše dievčatá sa predstavili tento rok v zložení: Kurnická Tereza – TJ Slávia ŠG Trenčín, Lukáčová Laura – TJ Slávia ŠG Trenčín, Macsaiová Jana – Cyklistický klub SPARTAK Tlmače, Miriama Čišecká – CyS-Akadémia Petra Sagana. Odštartovala sa o 8:25 hod. a v akcii bolo 114 pretekárok – 21 tímov národné: Francúzsko, Lotyšsko, Slovinsko, Švajčiarsko, Nemecko, Slovensko a ďalšie klubové z Talianska, Dánska, Španielska, Holandska. Po 16 km pretekov bol balík pokope a sprevádzalo ho chladno, keď sa slnko skrývalo za mrakmi. Prvý únik dňa prišiel až po tom, ako pelotón prešiel prvýkrát cez cieľovú čiaru, postarala sa oň Noëlle Rüetschi z švajčiarskeho národného tímu, nasledovala ju tímová kolegyňa Lea Huber a doplnila ich Eleonora Ciabocco z talianskeho tímu MX ciclismo insieme Team Di Federico. Zostávali dve kolá dokonca a prišlo stúpanie Casale, kde sa pelotón rozdelil na niekoľko skupiniek a vpredu zostala približne 30-členná skupina. Ťažká trať nikomu nič nedarovala a pre niektoré dievčatá to boli prvé veľké preteky v tomto roku. Presne o 10:02 hod. prešla prvá skupina približne 40 pretekárok aj s našou Kurnickou do posledného kola. Nasledovalo posledné veľké stúpanie, tentokrát na Orino a čakalo sa, kto zaútočí, urobila tak Francesa Barale z A.S.D.VO2 Team Pink, nasledovali ju Englantine Rayer z národného tímu Francúzska, Anniina Ahtosalo z švajčiarskeho Team RYTGER Development a už spomínané Noëlle Rüetschi a Eleonora Ciabocco, vybudovali si náskok 20 sekúnd, zostávalo 7 kilometrov do cieľa. Na méte 2 kilometre do cieľa začala skupinka taktizovať a spolupráca viazla, ale svoj náskok si už udržala, a tak prišlo k záverečnému špurtu, kde si najlepšie počínala 17-ročná fínska pretekárka Anniina Ahtosalo z švajčiarskeho tímu, druhé miesto patrí Švajčiarke Noëlle Rüetschi a tretie vybojovala len 16-ročná Francúzka Eglantine Rayer. Super výsledok spravila naša 18-ročná Terka Kurnická, keď dokončila preteky na fantastickom 19. mieste so stratou len 10 sekúnd. Členka Saganovej akadémia Miriama Čišecká skončila na 56. mieste. Laura Lukáčová a Jana Macsaiová preteky nedokončili ako aj ďalších 45 pretekárok, ktorým ,,zasvietilo“ pri svojom mene DNF, do cieľa prišlo nakoniec 67 pretekárok.

FOTO aj na našom FACEBOOKU nájdete ..:TU:..►

Vyjadrenia:

Tereza Kurnická: Keďže sa nachádzame na severe Talianska, od rána bolo dosť chladno. Preteky boli od začiatku veľmi rýchle a na prvých troch malých okruhoch sa to moc neselektovalo a našťastie nebol ani žiadny veľký pád. Balík sa začal preriedovať až keď sme prišli na veľké okruhy. Po nájazde na veľké okruhy som sa už snažila predierať v balíku do predu, lebo profil sa začal dvíhať, no hneď v prvom zjazde mi padla reťaz a omotala som ju 2x okolo kľuky a skoro som aj utrhla šalter. Na konci zjazdu som teda musela zastaviť kedy mi celý hlavný balík ušiel, zastavil pri mne najprv neutrál a hneď, ako to bolo možné, aj náš mechaničák. Reťaz bola dosť zamotaná, ale nášmu pánovi mechanikovi sa to nakoniec podarilo rozmotať. Nasadla som na bicykel, pán mechanik ma roztlačil a začala sa stíhacia jazda. Tréner ma najprv zobral za auto, že ma dotiahne, ale asi po dvoch kilometroch nám to hlavný rozhodca zakázal, a tak som si musela doťahovať balík sama. Po nájazde do druhého okruhu sa mi nakoniec podarilo dostať do balíku. Potom som moc už neverila, že sa tam dlho udržím, keďže to bol boj dostať sa tam, ale nakoniec som v hlavnej skupine vydržala. Pádom som sa statočne vyhýbala až do cieľa. Špurtovať som už moc nevládala, lebo som chytila silné kŕče, no som šťastná, že je z toho 19. miesto.

Miriama Čišecká: Keďže dnešné preteky začínali skoro ráno, na štarte sme mali asi 2°C. Musím priznať, že oblečenie som celkom podcenila a celý čas mi bola riadna zima, no ale nabudúce aspoň budem vedieť. Okruhy boli celkom dosť technické a hneď prvé tri malé okruhy po štarte sa išlo rýchlo a nebezpečne, pretože sme boli ešte celý balík spolu. Našťastie k žiadnemu veľkému pádu nedošlo, čoho som sa veľmi bála. Väčšie okruhy boli už kopcovitejšie, v predposlednom kole som v stúpaní z hlavnej skupiny uletela a do cieľa som došla asi s tri a pol minútovou stratou, zamrznutá ako zmrzlina😅.

Jana Macsaiová: Na štarte sme boli celkom vzadu, takže sa iba ťažko dalo dostať na prednejšie pozície. Išla som za našimi babami. Boli to moje prvé preteky vo veľkom balíku, takže som sa dosť bála. Postupne sa balík trhal a my sme boli stále vzadu. Pred jednou zákrutou predo mňa a ešte asi 3 baby vošla motorka s autom. Takže som musela spomaliť a tým som stratila kontakt so skupinou. Snažili sme sa ju dobehnúť. V kopci odpadli aj tie tri baby, čo boli so mnou a potom som už nemala viac síl v konvoji balík dobiehať sama. Musím priznať, že som to technicky nezvládla. Vchádzala som do prvého veľkého okruhu, keď ma odvolali.

Laura Lukáčová: Prvé preteky v sezóne a aj moje prvé veľké preteky nedopadli podľa očakávaní, ale nič sa nedá robiť, treba sa posúvať ďalej. Od ráno bola zima, a to sa nezmenilo ani po štarte (na garmine ukazovalo 2 stupne). Od štartu sa išlo vysoké tempo, bolo veľmi ťažké sa dostať dopredu, keďže sme štartovali zozadu. V prvých troch menších kolách sa mi párkrát podarilo sa dostať dopredu, ale po nájazde do veľkého okruhu, kde sa začali už mierne stúpania, som sa prepadla nakoniec balíka a už som sa nedotiahla naspäť. Po necelých 34 kilometroch ma odvolali z pretekov. Ale bola to dobrá skúsenosť do budúcna.

Dávid Hikel športový riaditeľ pre juniorky: Veľkým súperom dievčat bol dnes stres a strach z technického kopcovitého profilu a hlavne z mnoho početného balíka. Vačšina dievčat takéto preteky ešte nikdy neabsolvovala. Pekný výsledok sa podaril Tereze Kurnickej, ktorú musím pochváliť hlavne za jej bojovnosť a odhodlanie doraziť si vedúcu skupinu po technických problémoch, čo bolo dnes obzvlášť náročné.

Program ženskej WorldTour pokračoval takisto v nedeľu 21. marca 2021, keď boli na programe preteky, Trofeo Alfredo Binda. Organizátori boli nútení vydanie 2020 úplne zrušiť kvôli pandémii koronavírusu. Ale tento rok sa uskutočnilo všetko podľa plánu, a tak sme mohli vidieť už 46. ročník týchto pretekov. Ženská kategória odštartovala o 12:00 hod. a predstavilo sa 22 tímov a 132 pretekárok. Priamy prenos od 14:30 hod. vysielalo aj niekoľko televízii ako Eurosport, Rai Sport a ďalšie. V cieli sa nakoniec radovala po 142 kilometroch domáca Talianka Elisa Longo Borghini, keď dotiahla svoj samostatný únik. O druhé miesto sa špurtovalo z päťčlennej skupinky a druhé miesto ukoristila 33-ročná Holanďanka Marianne Vos pred treťou Cecilie Uttrup Ludwig, pretekárkou z Dánska.